Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

7 najdziwniejszych rzeczy, jakie wystawiono na aukcjach w Londynie

7 najdziwniejszych rzeczy, jakie wystawiono na aukcjach w Londynie
Na londyńskich aukcjach próbowano sprzedać już niemal wszystko. (Fot. Getty Images)
W Londynie próbowano sprzedać już niemal wszystko, włączając w to kawałki tortów ślubnych, drzwi wejściowe z domów celebrytów czy... całe mosty.
Reklama

Słyszysz "aukcja" i od razu masz przed oczami widok bezcennych obrazów, rzeźb i innych mniej lub bardziej udanych dzieł sztuki. Wygląda jednak na to, że londyńskie aukcje są dalekie od Twoich wyobrażeń, bo sztuka zajmuje w nich drugorzędne miejsce.

London Bridge

W 1968 roku londyński London Bridge został sprzedany milionerowi Robertowi McCullochowi. Dlaczego wystawiono go na aukcję? Władze miasta uznały, że konstrukcja jest już zbyt stara, aby obsługiwać miejski ruch, a tym samym należy ją rozebrać. I tak właśnie się stało - most został rozłożony na mniejsze części, które następnie przewieziono do Lake Havasu City w Arizonie - tam doczekał się swojej rekonstrukcji.

Nowy London Bridge otwarto w stolicy dopiero w latach 70-tych i w takiej formie pozostaje do dziś.

P.S.: Wciąż myślisz, że chodzi o słynny na całym świecie most z wieżami? To jeden z najczęściej popełnianych błędów - most, o którym myślisz, to Tower Bridge. Podobno sam McCulloch się na to naciął, myśląc, że kupuje wizytówkę miasta, ale to tylko plotka.

157-letni kawałek tortu

Smacznego? (Fot. Christie's)

Królowa Wiktoria budzi mieszane uczucia, ale jedno trzeba jej przyznać - umiała się "pokazać". Jeden z takich "pokazów" odnotowano na jej ślubie z księciem Albertem w 1840 roku, kiedy zaprezentowano wysoki na 3 metry i ważący 136 kg tort.

Nie wszyscy goście zajadali się jednak przysmakiem. Niektórzy schowali kawałek tortu i przekazywali go z pokolenia na pokolenie. Tym sposobem w 1997 roku sprzedano taki właśnie 157-letni kawałek ciasta za £1 500 - nowy właściciel podobno nie zdecydował się na jego spróbowanie.

Okultystyczne notatki Isaaca Newtona

Isaac Newton miał dość specyficzne zainteresowania. (Fot. Wikipedia)

Wszyscy znamy i cenimy Newtona za jego wkład w nowoczesną naukę. Mało osób jednak wie, że Brytyjczyk zajmował się również okultyzmem - prowadził liczne badania w zakresie alchemii, a także fascynował się legendą o kamieniu filozoficznym.

W 1936 roku jego notatki trafiły na aukcję Sotheby's w Londynie i zostały kupione przez finansistę Johna Maynarda Keynesa. Mężczyzna był podobno zachwycony notatkami, które były bardzo kontrowersyjne dla mieszkańców Anglii w XVIII i XIX wieku.

XIX-wieczny fort wojskowy

Fort był jednym z reliktów planów obronnych Brytyjczyków przed inwazją morską w XIX wieku. Nigdy jednak nie został użyty, ponieważ takiej inwazji się nie doczekano.

Fort wybudowano w 1860 roku, kiedy ówczesny brytyjski premier spodziewał się, że Napoleon ma plany podbicia Wielkiej Brytanii. Po jakimś czasie forty stały się zupełnie zbędne z uwagi na rozwój technologii i większość struktur rozebrano - z wyjątkiem jednej, która trafiła na aukcję w 2016 roku i została sprzedana za niecały milion funtów.

Drzwi wejściowe z domu Paula McCartney'a

Ludzie chętnie odwiedzają domy, w których wychowali się znani ludzie - być może liczą na to, że po takiej wycieczce powrócą z natchnieniem i inspiracją do swojej pracy. Ktoś jednak wziął to zbyt dosłownie do siebie.

Paul McCartney żył w domu przy londyńskim Forthlin Road w latach 1955-1964 i to właśnie z tej nieruchomości zabrano drzwi, które sprzedano na aukcji za całkiem pokaźną sumę. Później drzwi pojawiały się jeszcze kilka razy na różnych aukcjach - ostatnio w 2014 roku na aukcji Christie's.

Wyposażenie amerykańskiej ambasady

Latem ubiegłego roku ambasada USA w Wielkiej Brytanii zmieniła budynek. To oznaczało tylko jedno - wyprzedaż! Na aukcje trafiło m.in. 1 200 rolek papieru toaletowego, pięć popsutych odkurzaczy czy niedziałające ksero. Ceny zaczynały się od jednego funta, a chętnych nie brakowało.

Meteoryt z Marsa

Nie możesz odwiedzić Marsa, ale jeśli masz wystarczająco gotówki, możesz sprawić, aby to Mars odwiedził Ciebie. Szacuje się, że na naszej planecie znajduje się obecnie 135 kawałków Czerwonej Planety. To oznacza tylko jedno - są najbardziej wartościowym kawałkiem skały na świecie.

W 2016 roku na aukcji Christie's sprzedano kilka takich fragmentów Marsa, dodając do nich kawałki księżyca. Ceny zaczynały się od £500 tys.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.9 / 10

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2019
GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

Sport


Reklama