Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

4 sposoby na zwiększenie koncentracji w pracy

4 sposoby na zwiększenie koncentracji w pracy
Coraz więcej badań wykazuje, że wbrew temu, co się powszechnie uważa, wielozadaniowość mocno szkodzi wydajności. (Fot. Getty Images)
Czy w pracy czujesz, że twoja uwaga jest przyciągana stale w innym kierunku? Czy masz wrażenie, że wszystkie te narzędzia stworzone do komunikowania się i produktywności uniemożliwiają pełne skupienie na zadaniach?
Reklama
Reklama

Nie jesteś sam. Coraz więcej badań wykazuje, że wbrew temu, co się powszechnie uważa, wielozadaniowość mocno szkodzi wydajności. Okazuje się, że gdy ludzie mówią o tym, jak dobrze służy im wielozadaniowość, tak naprawdę mają na myśli tylko przełączanie się pomiędzy czynnościami. Zamiast efektywnej pracy symultanicznie nad kilkoma zadaniami osoby te zajmują się kolejno różnymi rzeczami, kosztem wydajności w wykonywaniu każdego z nich.

Medytacja – czy też mindfulness – oraz jej korzyści dla produktywności cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób prywatnych i organizacji poszukujących metod zwiększania uwagi. (Fot. Getty Images)

Wiele osób sceptycznie podchodzi do twierdzenia, że skupianie się na jednej czynności, dopóki nie zostanie wykonana – nazwijmy to “monozadaniowością” - jest bardziej efektywnym

Psycholog kognitywna Yana Weinstein, współzałożycielka The Learning Scientists, wymyśliła jednak prosty, lecz skuteczny test, pokazujący koszty przerzucania się z zadania na zadanie. Jego wykonanie zajmuje zaledwie kilka minut i wymaga wykonania 3 prostych czynności.

Test wydajności (zmierz czas każdej czynności):

- policz od 1 do 26,

- wyrecytuj alfabet,

- przeplataj cyfry literami: 1-A-2-B-3-C, itd. Jednym słowem przełączaj się między zadaniem pierwszym i drugim.

Niełatwo zgadnąć, że zadanie 3. zajmuje znacznie więcej czasu niż 1. i 2. razem wzięte.

“Jeżeli twój mózg ma problem z przeskakiwaniem pomiędzy tak prostymi zadaniami, wyobraź sobie, jak trudno mu jest dostosowywać się do o wiele bardziej skomplikowanych funkcji, jakie musisz wypełniać każdego dnia. Każdy przedsiębiorca wie, że budowanie długofalowego sukcesu w biznesie polega na codziennym, cierpliwym wykonywaniu zadań" – tłumaczy portal Enterpreneur Europe.

Pędzący naprzód świat często zdaje się wymagać od nas dzielenia uwagi pomiędzy wiele miejsc i czynności w jednym momencie, są jednak pewne kroki, jakie można podjąć w celu ograniczenia tego, co nas dekoncentruje i podniesienia wydajności.

1. Zablokuj rozpraszacze

Jednym ze sposobów jest wyłączenie powiadomień i wyciszenie smartfonu na dłuższy czas. Jednak jeśli pracujesz na komputerze, telefon jest tylko jednym z rozpraszaczy.

Choć nowości doskonale stymulują ludzki umysł, to osoby kompulsywnie sprawdzające media społecznościowe i świeże wiadomości, podczas gdy powinny skupić się na zadaniu do wykonania, wiedzą jak bardzo je to rozprasza. Nic zatem dziwnego, że istnieje wiele narzędzi pomagających chronić nas przed nami samymi. Dla wielu osób największym złodziejem czasu i uwagi jest Facebook, dlatego powstał News Feed Eradicator – dodatek do Chrome, który eliminuje nowości z Facebooka, zastępując je jednym cytatem, jak na przykład: “Prawdziwa wolność jest niemożliwa bez uwolnienia umysłu poprzez dyscyplinę”. Narzędzie jest specjalnie przydatne dla osób, które korzystają z grup i stron facebookowych dla celów biznesowych i potrzebują dostępu do nich bez ciągłego rozpraszania przez świeże informacje.

Innym dodatkiem do Chrome jest Stay Focusd, ułatwiający użytkownikowi skupienie się poprzez blokowanie stron internetowych, szczególnie o określonych porach dnia i na określony czas. Ponadto umożliwia on ustalenie limitu czasu spędzanego na stronie internetowej. Na przykład może nam dawać w sumie 30 minut na czytanie wiadomości na Londynku.

Kolejnym narzędziem blokowania stron jest Freedom, przeznaczony dla użytkowników MacOS, Windowsa i urządzeń mobilnych.

Choć żadna z tych aplikacji nie zastąpi samodyscypliny, to na pewno może pokierować nas w odpowiednią stronę i pomóc w budowaniu nawyku żadszego sprawdzania informacji.

2. Czytaj

Barack Obama każdego dnia swojej prezydentury czytał co najmniej przez godzinę, a Warren Buffett, amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop radził swoim studentom pochłanianie 500 stron dziennie.

Czytanie nie tylko pomaga “budować uwagę”, jak mawia Buffet; akt skupienia się na książce przez co najmniej pół godziny dziennie, według “Psychology Today”, może znacznie zwiększyć naszą zdolność koncentracji oraz poprawić inne funkcje mózgu.

Pamiętajmy jednak, że o ile czytanie przy użyciu Kindle’a lub iPada może być wygodniejsze, to jednak zwiększa ryzyko rozproszenia, jak i zachęca do “prześlizgiwania się po treści” zamiast “dogłębnego czytania”.

Patricia Greenfield, psycholog Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, odkryła, że “prześlizgiwanie się” skutkuje “mniejszą uwagą i czasem poświęconym na wolniejszy proces głębokiego czytania, wyciąganie wniosków, analizę krytyczną i empatię – wszystkie elementy nierozerwalnie związane z uczeniem się w każdym wieku”.

Skupianie się na jednej czynności, dopóki nie zostanie wykonana - nazwijmy to "monozadaniowością" - jest bardziej efektywnym sposobem wykorzystania czasu. (Fot. Getty Images)

3. Ćwicz

Ruch fizyczny przynosi wiele korzyści umysłowi i ciału – to wie każdy. Szokować może jednak fakt, jak szybko następują te efekty. Wendy Suzuki, profesor nauk przyrodniczych Uniwersytetu Nowojorskiego i autorka książki “Healthy Brain, Happy Life” udostępniła ostatnio prelekcję TED (marka konferencji naukowych popularyzujących “idee warte propagowania”), którą przygotował jej wydział.

“Prosty trening może poprawić naszą zdolność do przerzucania się między zadaniami i skupienia. Efekt ten utrzymuje się do dwóch godzin” - przekonywała.

Wpływ regularnych ćwiczeń fizycznych na zdolność do koncentracji jest nawet jeszcze wyraźniejszy. Suzuki odkryła, iż “najpowszechniejszym odkryciem badań z zakresu nauk przyrodniczych, w kwestii wpływu długoterminowych ćwiczeń, jest lepsze funkcjonowanie uwagi”.

Najlepsze jest to, że wcale nie trzeba ćwiczyć jak do maratonu, by odczuć kognitywne korzyści z treningu. Dr Suzuki zaleca minimum 30-minutowy aerobik trzy-cztery razy w tygodniu.

4. Praktykuj mindfulness

Medytacja – czy też mindfulness – oraz jej korzyści dla produktywności cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób prywatnych i organizacji poszukujących metod zwiększania uwagi, lepszego radzenia sobie ze stresem oraz poprawy ogólnych wyników.

Apple, Nike i Google to zaledwie trzy z wielu firm oferujących swoim pracownikom szkolenia z zakresu mindfulness.

Ostatnie podsumowanie 4 tys. badań tej techniki, które ukazało się w “Journal of Management” wykazało, że “prace badawcze w takich dyscyplinach jak psychologia, nauki przyrodnicze i medycyna pokazują liczne dowody, iż mindfulness poprawia uwagę, percepcję, emocje, zachowanie i fizjologię”.

Aplikacje mobilne jak Calm czy Headspace mogą pomóc w rozpoczęciu przygody z tą techniką.

“Podsumowując, wielu z nas szczyci się wielozadaniowością. Gdy byłem młodszy, wydawało mi się, że wykonywanie wielu czynności jednocześnie podnosi moją wydajność i produktywność. Uważałem też, iż każdy, kto osiągnął sukces, doszedł do wszystkiego dzięki świetnym zdolnościom łączenia różnych czynności. Jednak prawda jest taka, że nie istnieje coś takiego jak wielozadaniowość” - podsumowuje Thomas Smale, założyciel firmy brokerskiej FE International.

Na podstawie Enterpreneur Europe: “4 Ways to Increase Your Focus at Work”
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 5

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.04.2024
GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama