Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

100 najciekawszych miejsc w Anglii - cz. 5

100 najciekawszych miejsc w Anglii - cz. 5
Trafalgar Square.
Jest wiele wyjątkowych miejsc do zwiedzenia w Anglii. Niezależnie od tego, czy lubicie zwiedzać muzea, katedry, nawiedzone zamki i puby bądź przeczesywać stare ruiny - wyspy wypełnione są po brzegi ciekawymi miejscami do zwiedzania. Pobyt w niektórych miejscach zajmie nam cały dzień, innym wystarczy poświęcić kilka godzin.
Reklama

Dzisiaj kończymy cykl, w którym przedstawiamy najciekawsze miejsca do zobaczenia w Anglii. Zobacz jeszcze część 12, 3 i 4 naszej listy.

81. Trafalgar Square/Londyn

Nazwa upamiętnia bitwę pod Trafalgar, która miała miejsce 21 listopada 1805 r. na wybrzeżu Trafalgar w Hiszpanii. Od tamtej pory jest to charakterystyczny obiekt dla zwiedzających i był też stajnią dla koni królewskich. Kolumna Nelsona wznosi się na wysokość ponad 51 metrów, a dookoła widać cztery lwy, które go strzegą. Odbyło się tu wiele zgromadzeń tj. protest przeciwko wojnie czy krwawej niedzieli. Co roku na 12 dni przed Bożym Narodzeniem wznoszona jest choinka, ufundowana przez Norwegię i jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w Londynie i całym kraju. Plac ten przez lata nawiedzany był przez dzikie gołębie, jednakże problem ten został rozwiązany.

Potrzeba połowy dnia, aby zobaczyć plac i zabytki, a także zapoznać się z ciekawą architekturą w okolicy, chociaż można pozostać dłużej i zwiedzić pobliskie sklepy i kawiarnie.

Piccadilly Circus.

82. The Roman Baths/Bath

Można je znaleźć w mieście Bath. Łazienki są poniżej poziomu ulicy i zajmują cztery główne obszary, tj. the Sacerd Spring, the Roman Temple, Roman Bath House, the Museum. Co roku milion zwiedzających odwiedza pomieszczenie „Grand Pump Room”! Łaźnie zostały określone jako jeden z cudów na zachodzie. Nie można skorzystać z nich, jednak można wziąć ze sobą aparat i uwiecznić je na zdjęciach.

Połowa dnia wystarczy na zwiedzenie łaźni, resztę czasu można poświęcić na zwiedzenie miasta.

83. Piccadilly Circus/Londyn

Jest to skrzyżowanie ulic: Regent Street z Piccadilly Street, które wybudowano w 1819 r. Z Piccadilly Circus można dostać się do Haymarket, Coventry Street i Glasshouse Street. Z tego miejsca jest bardzo blisko do sieci sklepów na West Endzie. Cechą wyróżniającą to miejsce jest neonowy telebim na rogu budynku po stronie północnej, pomnik wraz z fontanną i pomnikiem.

W zależności od tego, ile zakupów chcemy zrobić, powinniśmy przeznaczyć przynajmniej połowę dnia na zwiedzenie okolicy.

84. Legoland/Windsor Resort

Jest to park rozrywki dla dzieci i dorosłych. Park otwarto w 1996 r. i składa się z przejażdżek o różnej tematyce, modelach i budynkach, do których można dobudować każdą konstrukcję, jaką można sobie wyobrazić. Jest to najczęściej odwiedzany park w Wielkiej Brytanii, a 10. w Europie - co roku przyjeżdża w to miejsce 2,1 miliona zwiedzających.

Należy zaplanować cały dzień na tę atrakcję, chociaż dzieci mogą życzyć sobie pozostać tam na noc. Są tam również miejsca, gdzie można kupić jedzenie i napoje.

Science Museum w Londynie.

85. Wieża Alton

Wieża znajduje się w miejscowości Alton, w hrabstwie Staffordshire i składa się z parku wodnego i kompleksu hotelowego. Jest to najstarszy park rozrywki w Wielkiej Brytanii. Park wodny został dodatkowo otwarty w 2003 r. wraz z innymi obiektami, tj. szalonym golfem i kursem lin.

Chociaż park zamykany jest na kilka miesięcy w roku, hotele są cały czas otwarte.Zaplanuj cały dzień na to miejsce!

86. Muzeum Nauki - The Science Museum/Londyn

Muzeum mieści się przy ulicy Exhibition Road w South Kensington. Co roku to miejsce odwiedza średnio 3,3 miliona ludzi i mieści się tam cała masa rzeczy do zobaczenia - szczególnie dla dzieci. Najlepsze jest to - że jest całkowicie darmowe! Można więc drugi raz zobaczyć to miejsce, jeśli przegapiło się coś przy pierwszym zwiedzaniu.

87. Ogrody Chygurno w Kornwalii

Jest to ogród, który dosłownie mieści się na zboczu klifów. Przez 20 lat nikt tam nie zaglądał do momentu, kiedy został zakupiony i ponownie obsadzony roślinnością w roku 1998. Obecnie jest to labirynt stromych ścieżek, schodów i tarasów pokrytych ogromną ilością roślin. Najlepiej założyć buty do chodzenia, ze względu na 5-kilometrowe ścieżki. Zobaczyć tam można plantacje bananów, kamelii, aloesu i srebrniku, jako że klimat najlepiej odpowiada tym egzotycznym roślinom. Jest tam wiele ścieżek, którymi można podążać i plaże, na których można odpocząć i podziwiać widoki.

Należy pamiętać, że nie można kupić tam żadnych napojów, chociaż można kupić herbatę i przekąski w niektórych zatoczkach. Jednak najlepiej wziąć ze sobą kosz piknikowy, aby spędzić tam cały dzień!

Kolejka do Falmouth w Kornwalii.

88. Malownicze przejazdy koleją w Kornwalii

Jest szereg wycieczek pociągami, którymi można się wybrać w różne miejsca, a każda jest wyjątkowa.

Linia kolejowa The St Ives Bay Line (z St Erth – do St Ives): Podróżując tą linią można zobaczyć złote piaski miasteczka Hayle Towans i Carbis Bay, a podróż kończy się w St. Ives, gdzie mieszczą się sklepy, galerie i kawiarnie.

Linia kolejowa The Looe Valley Line (z Liskeard – do Looe): Trzeba uważać na ptactwo, tj. czaple nadobną, inne czaple i ostrygojady. W miejscowości Looe koniecznie należy odwiedzić lokalny pub i jednego lub dwa niezależnych sklepów z pamiątkami.

Linia kolejowa The Maritime Line (z Truro – do Falmouth): Punktem startowym jest katedra w Truro, gdzie znaleźć można wspaniałą architekturę. Piękne plaże, ogrody oraz centrum handlowe znajdziemy w Falmouth. Interesująca jest również naturalnie ukształtowana przystań.

Linia kolejowa The Atlantic Coast Line (z Par – do Newquay): Ta trasa prowadzi przez Lyxulyuan Valley, przez wrzosowiska, gdzie zaobserwować można białą krainę Cornish China Clay. Newquay znana jest jako jedna z najpiękniejszych plaż w Europie.

Linia kolejowa The Tamar Valley Line (od Plymouth – do Gunnislake): Szlak kolejowy prowadzi przez wiadukt Calstock, który wznosi się na wysokości 36 metrów powyżej rzeki. Przejeżdża się także przez pola traw, senne wioski, piękne rzeki, aż do miasteczka Gunnislake.

89. Gin Plymouth

Gorzelnia rozpoczęła działalność w 1793 r. i znana jest pod nazwą „Blackfriars Distillery”. Jest to jedyna gorzelnia w mieście. Tradycja ludowa głosi, że na miejscu gorzelni mieścił się klasztor dominikanów, jednakże nie ma na to dowodów. Ojcowie pielgrzymi również tam przebywali, podczas gdy statek Mayflower był naprawiany. W 1500 r. budynek ten był domem kupców. W 1689 r. odbywały się tam kongregacje, a w 1793 r. budynek przerobiono na gorzelnie. Obecnie jest możliwość zwiedzenia tego miejsca, a dodatkowo można coś tam zjeść, jak również i napić się kawy.

Zaplanuj najlepiej cały dzień na tę atrakcję. Nie tylko gorzelnia jest interesującym miejscem, ale i pobliskie okolice w Plymouth.

90. Barnstable Pannier Market

Jest to jedna z największych na rynku krytych pomieszczeń handlowych w Anglii, gdzie znajdziesz wszystko czego potrzebujesz! Market otwarto 150 lat temu i w dalszym ciągu można kupić tam świeże lokalne produkty: kwiaty, usługi rzemieślnicze, obrazy i wiele innych rzeczy. W okresach świątecznych market jest bardzo zaludniony, dlatego ważne jest, aby pilnować swojego portfela i torebki ze względu na licznych kieszonkowców. Market czynny jest w każdą drugą niedzielę każdego miesiąca.

Na to miejsce należy przeznaczyć połowę dnia, po czym zwiedzić pobliskie kawiarnie.

Plaża w Weymouth.

91. Plaża Weymouth w Dorset

Plaża biegnie przez około 5 km, chociaż bardzo blisko znajduje się historyczna przystań. Specjalnie dla dzieci dostępne są atrakcje tj. pokaz Punch i Judy - teatr lalek oraz przejażdżki na ośle. Bardzo często odbywają się tam rozgrywki w siatkówkę, a także koncerty i bezpłatne pokazy sztucznych ogni.

Latem na promenadzie jest tłoczno i głośno, jednak poza tymi miesiącami jest tam o wiele ciszej. Z plaży widać linię brzegową wybrzeża jurajskiego.

Zaplanuj na tę atrakcję cały dzień - nie będziesz tego żałować.

92. Festiwal prędkości w Goodwood

Jest to miejsce wyścigów, a jeśli jest to czego szukasz, tam powinieneś się udać! Coroczny festiwal zaczyna się pod koniec czerwca lub na początku lipca i jest bardzo popularny. Należy zakupić bilety wystarczająco wcześnie, jak i również przyjechać wcześniej.

Należy zaplanować cały dzień na to miejsce.

93. Jaskinie w Wookey Hole

Jaskinie te znajdują się blisko miejscowości Wookey Hole w hrabstwie Somerset. Przez te jaskinie płynie rzeka Axe. Panuje tam stała temperatura 11 st. Celsjusza. Pierwsze wyprawy w głąb jaskini zapoczątkowali Jack Shepard i Graham Balcombe. Zwiedzający nie mogą eksplorować tych jaskiń, pomimo to można podziwiać ich piękno. Należy poszukać „Czarownicy z Wookey Hole” - jest to stalagmit, przypominający kształtem swoim człowieka. Legenda głosi, że czarownica przemieniona została w kamień przez mnicha z Glastonbury.

Połowa dnia wystarczy na zwiedzenie tych jaskiń.

Jaskinie Wookey Hole.

94. Muzeum międzynarodowej motoryzacji Haynes

Muzeum znajduje się w miejscowości Sparkford, w hrabstwie Somerset. Jest tam niesamowita kolekcja ponad 400 samochodów i motocykli, wraz ze wspaniałą kolekcją pamiątek motoryzacyjnych. Znajduje się tam 15 wystaw począwszy od starych części motocykli po części samochodowe, w tym do Ferrari.
Nie można przeoczyć aut z serii „amerykańskie marzenia”, a jednym z nich jest Duesenberg, jeden z ośmiu tylko skonstruowanych. W „Red Room” można znaleźć wyłącznie auta sportowe z różnych zakątków świata, w tym Ford Mustang kabriolet z 1966 r. i Austin Healey Sprite 1959 r.

W środku mieści się bardzo dobrze zaopatrzona kawiarnia, gdzie można zjeść lunch. Aby dobrze obejrzeć wszystko dookoła, należy poświęcić połowę dnia.

95. Park Longleat Safari

Ten park safari zlokalizowany jest w miasteczku Wiltshire, a otwarto go dla zwiedzających w 1966 r. Mieści się na posesji Longleat House, który jest otwartą rezydencją dla zwiedzających. Pomysł na park safari zaświtał w głowie Jimmy’a Chipperfielda - jednego z dyrektorów Cyrku Chipperfielda. W parku znajduje się ponad 500 zwierząt, a sam park rozciąga się na powierzchni 9 tys. akrów.

Na tę atrakcję należy przeznaczyć cały dzień.

Białe klify Dover.

96. Białe klify w Dover

Udaj się do miasteczka Dover, gdzie po obraniu kierunku na North Down widać klify o wysokości ponad 100 metrów. Rozciągają się na obrzeżu całego miasteczka na szerokość 13 km. W czasie wojny klify symbolizowały powrót do domu, a National Trust (brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków) nawała je ikoną Anglii.

Kiedyś Dover było głównym punktem komunikacyjnym prowadzącym z kontynentu do Anglii drogą morską - klify były pierwszą i ostatnią rzeczą widzianą przez pasażerów łodzi i promów - na długo przed lotami.

Zaplanuj cały dzień na to miasto - zwiedzenie klifów oraz okolic, zjedzenie lunchu, odwiedzenie sklepów z pamiątkami i unikatowych butików będzie wielką frajdą.

97. Dreamland w miasteczku Margate

Biorąc pod uwagę tradycyjne brytyjskie wesołe miasteczko nabrzeżne - jest to park rozrywki, który otwarto w 1880 r. - aczkolwiek nazwano go Dreamland dopiero w 1920 r. W 2015 r. otwarto jego nową odsłonę i obecnie działa jako połączone nabrzeżne wesołe miasteczko, jak i muzeum starych pojazdów. Na to miasto zaplanuj cały dzień, aby zwiedzić jego centrum i wybrzeże. Można spacerować wzdłuż promenady i główną drogą dojść do centrum miasta, gdzie znajduje się wiele interesujących sklepów. Stare miasto Margate zawiera prace młodych i przyszłych artystów. Stacja pociągów jest bardzo blisko parku rozrywki, a autobusy zabierą cię do centrum miasta.

98. Grota Shell w miasteczku Margate

Ściany podziemnej groty pokryte są mozaiką stworzoną przez muszelki. Całość znajduje się na obszarze 190 metrów kwadratowych - liczba ta przekłada się na 4,6 miliona muszelek! Grotę odkryto w 1835 r., natomiast jej przeznaczenie nie jest do końca nam znane.

Zwiedzenie groty zajmuje około jednej godziny, pomimo to można zwiedzić miasteczko i połączyć tę atrakcję ze zwiedzeniem muzeum współczesności Turnera (ang. Turner Contemporary Museum).

Tonbridge Castle.

99. Zamek w Tonbridge

Jest to zamek typu motte, powstały w 1088 r. po podboju normandzkim. Zamek z dwiema wieżami budowano przez 30 lat.  Dookoła zamku wiedzie szlak, dzięki któremu można obejrzeć wszystko dokładnie. Spakuj kosz piknikowy i zatrzymaj się w jednym z zacisznych miejsc.

Zwiedzenie zamku zajmie nam godzinę, jednakże warto również zwiedzić centrum miasta Tonbridge, gdzie zobaczymy piękną architekturę. W letnie miesiące możemy popływać na łodzi po rzece, a główna ulica zapełniona jest kawiarenkami i sklepami.

Należy zaplanować cały dzień na zwiedzenie zamku i centrum miasta.

100. Muzeum wraków w Hastings

Muzeum znajduje się na starym mieście w Hastings. Odnajdziemy tam wiele artefaktów ze szczątków statków, rozbitych w strefie kanału La Manche. Dwa znaczące statki: „Amsterdam” - holenderski uzbrojony statek typu East Indiaman z 1749 r. oraz „Anne” - statek wojenny z 1690 r., należący do Karola II. Wraz z wystawami szczątków znajdziemy też skamieliny, znalezione w pobliskich wodach.

Powyższa lista przedstawia sto najbardziej interesujących miejsc i rzeczy do zwiedzenia w Anglii. Z pewnością istnieje jeszcze wiele innych ciekawych pozycji. Niezależnie od tego, co szukamy - na Wyspach znajdziemy coś dla każdego, niezależnie od wieku!

Tłumaczenie na podstawie artykułu "100 Things to do in England”, który ukazał się na stronie internetowej: www.your-rv-lifestyle.com/things-to-do-in-england.html.

Zdjęcia: Getty Images

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.45 / 9

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2019
GBP 4.952 złEUR 4.289 złUSD 3.812 złCHF 3.743 zł

Sport


Reklama