Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

100 najciekawszych miejsc w Anglii - cz. 2

100 najciekawszych miejsc w Anglii - cz. 2
Czy na pewno znasz wszystkie warte zwiedzenia miejsca w Anglii?... (Fot. Getty Images)
Jest wiele wyjątkowych miejsc do zwiedzenia w Anglii. Niezależnie od tego, czy lubicie zwiedzać muzea, katedry, nawiedzone zamki i puby bądź przeczesywać stare ruiny - wyspy wypełnione są po brzegi ciekawymi miejscami do zwiedzania. Pobyt w niektórych miejscach zajmie nam cały dzień, innym wystarczy poświęcić kilka godzin.
Reklama

TUTAJ możesz zobaczyć część 1 naszej listy.

21. Wybrzeże Jurajskie w Dorset

Wybrzeże Jurajskie rozciąga się wzdłuż wschodniej części miasteczka Devon do Dorset, biegnie wzdłuż wybrzeża przez ponad 95 km. Można tam zobaczyć formację skał, które obejmują trzy epoki: Trias, Jurę i Kredę, o łącznej liczbie 185 milionów lat. Możesz albo zaplanować pieszą wędrówkę, albo pojechać pociągiem, dzięki czemu będzie można zobaczyć widoki z lotu ptaka na niektóre miejsca. Świetnym pomysłem jest zabranie kampera lub nawet namiotu. Istnieje wiele wspaniałych miejsc kampingowychz z dobrymi dodatkowymi udogodnieniami, więc można eksplorować okolicę tak długo jak tylko ma się na to ochotę.

St. Michaels Mount

22. Wyspa St. Michaels Mount

Jest to wyspa pływowa u wybrzeży Kornwalii (Anglia) w zatoce Mount's Bay, niedaleko Marazion i Penzance. Połączona jest ze stałym lądem drogą o długości 366 m możliwą do pokonania podczas odpływu. Można złapać prom w czasie przypływu, jednak atrakcją jest przybycie w czasie odpływu z przechadzką na grobli, w taki sam sposób, w jaki chodzili pielgrzymi wieki temu. Klasztor znajduje się tam już od V w., jednak obecny budynek zbudowany został w XII w. przez benedyktynów. W zimie na wyspę udać się można tylko za pomocą łódki. Trzeba sprawdzić godziny otwarcia grobli, aby upewnić się, że powrócimy bezpiecznie.

23. Wzgórza Cotswolds

Wzgórza te składają się z nachodzących na siebie wzgórz, gdzie znajdują się piękne wioski i miasteczka. Większość kamienia używanego do budowy to wapień jurajski. Najwyższy punkt to Cleeve Hills i wynosi około 330 m n.p.m. Obszar ten składa się z najpiękniejszych hrabstw, takich jak: Gloucestershire, Oxfordshire, Wiltshire, Somerset, Warwickshire i Worcestershire. Najlepszą metodą na eksplorację the Cotswolds jest wynajęcie auta, dzięki któremu zwiedzimy wiele pięknych wiosek, tj. Castle Combe, Chipping Norton oraz Tetbury bądź zostać w hotelu i zwiedzić pieszo pobliskie tereny. Można także wziąć ze sobą swojego kampera. Znaleźć można kempingi i parki dla kamperów, aby z bazy zwiedzać okolicę. Wzgórza rozciągają się na 10-milowym terenie i zapewniają niesamowite widoki na Severn Valley i Vale of Evesham.

Blenheim Palace

24. Pałac Blenheim

Jest to posiadłość wiejska zlokalizowana w Blenheim w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Jako jedyny w Anglii obiekt tego typu nosi tytuł "pałacu", nie będąc jednocześnie własnością władzy kościelnej lub królewskiej. Jest jednym z największych domów w Anglii, a zbudowany został w 1705 i 1722 r. W 1987 r. pałac został wciągnięty na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest także główną siedzibą książąt Marlborough. Była to również kolebka sir Winstona Churchilla. Pejzaże zostały zaprojektowane przez Capability Brown, a dom otwarto dla zwiedzających w 1950 w. Jest jednak zamknięte pomiędzy grudniem i lutym. Należy zaplanować połowę dnia na samo zwiedzanie domu.

25. Muzeum Historii Naturalnej

Do 1992 r. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie nazywało się Muzeum Brytyjskim. Znajduje się tam około 70 milionów form życia i naukowych okazów, a zwiedzający mogą być świadkami kolekcji związanych z zoologią, mineralogią, etymologią i paleontologią. Należy sprawdzić, kiedy dinozaury są w domu, aby je odwiedzić, jako że czasami podróżują tam i z powrotem, w celach reparacyjnych. Jest to jedno z trzech muzeów ulokowanych na ulicy Exhibition Road w dzielnicy South Kensington, a wiele kolekcji, które mają naukową wartość, tj. zbiory, które zostały zebrane przez Karola Darwina.

Drzwi otwarte są pomiędzy 10:00 a 17:50 od poniedziałku do niedzieli, a wejście jest darmowe.

26. Zamek Windsor

Jest to ulubiona weekendowa rezydencja królowej i najstarszy zasiedlony zamek na świecie. Opłaty za wejście obejmują wstęp na apartamenty, które są zamknięte, gdy jest tam królowa, dlatego należy wcześniej sprawdzić ich dostępność.

Każdy będzie miał możliwość przechadzki przez wielki park - który jest widoczny z samolotu lądującego na lotnisku Heathrow. Ma 6 km długości i jest wyraźnie widoczny. Należałoby poświęcić połowę dnia na zwiedzanie samego zamku, jednak jeśli ktoś chce przechadzać się przez park, to przeznaczyć należy cały dzień.

Bodleain Library

27. Biblioteka Bodleain w Oksfordzie

Jedna z najstarszych bibliotek, znajdująca się wysoko w rankingach. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych bibliotek, jaką kiedykolwiek stworzono. Opłata za wejście w wysokości £1 pozwoli na zwiedzenie szkoły Divinity. Resztę zobaczyć można tylko dzięki wycieczkom z przewodnikiem. Można wykupić bilety z wyprzedzeniem przez Internet bądź na recepcji w dniu przyjazdu. Biblioteka zawiera kolekcję książek z XV w. i nadal posiada umowę, aby otrzymywać kopię każdej książki wydanej w Wielkiej Brytanii. Łączna liczba książek obecnie wynosi ponad 12 milionów! W bibliotece jest około 188 km półek, a miejsca siedzące pomieszczą nawet 2500 czytelników.

Jeśli macie czas, w każdą środę przywozi się około 5000 książek, które muszą być skatalogowane i umiejscowione.

28. The Great Dorset Chilli Festival - Wielki Festiwal Chili w Dorset

Festiwal odbywa się w miejscowości Wimborne, St Giles i znany jest pod nazwą: „Najgorętsze dni w Dorset". Jest to dwudniowe wydarzenie i jest możliwość skosztowania ostrych dań tego typu. Owoce i nasiona chilli są tam sprzedawane, jak również i dżemyl i chutneys - wszystkie produkty zawierają oczywiście te papryczki. Można oglądać prezentacje i uczestniczyć w różnych konkursach. Ta impreza odbywa się w pierwszy weekend sierpnia, a jeżeli planujesz pobyt w okolicy, należy znacznie wcześniej rezerwować miejsca, ponieważ jest to bardzo popularne wydarzenie.

Glastonbury Festival

29. Festiwal w Glastonbury

Na tym pięciodniowym festiwalu zbiera się pieniądze na organizacje takie jak Oxfam, WaterAid i Greenpeace. Atrakcja przyciąga nawet 175 tys. ludzi.
Wejście jest tylko za okazaniem biletów, a można je kupić już w październiku, tj. 7 miesięcy przed czerwcową imprezą. Można wybrać liczbę dni, jakie przeznaczymy na to wydarzenie. Należy pamiętać, że pokoje w Glastonbury powinny być rezerwowane z wyprzedzeniem.

30. Festiwal muzyczny i kulinarny Porthleven

Ten festiwal to trzy dni spędzone z muzyką i jedzeniem, literaturą i poruszania się po straganach. Organizują go wolontariusze, a tematyka festiwalu zmienia się co roku. Na festiwalu promuje się lokalną kuchnię, kulturę i artystów. Jest to bardzo popularne wydarzenie, dlatego trzeba zarezerwować nocleg dużo wcześniej.

31. Katedra w Salisbury

Katedrę wzniesiono w XIII wieku. Znana jest także pod nazwą kościoła Najświętszej Dziewicy Maryi. Należy pamiętać, że katedra ta ma najwyżej położoną iglicę w całym kraju, która wznosi się na wysokość 123 metrów. Goście będą także mieli okazję zobaczyć najstarszy na świecie sprawny zegar, który został wykonany w 1386 r. Inną ciekawą rzeczą jest szukanie najlepiej zachowanej kopii księgi Magna Carta. Zaplanuj wizytę tak, by uczestniczyć z wielu wydarzeniach, które tam się odbywają. Zarezerwuj sobie pół dnia na zwiedzanie katedry i terenów do niej przyległych.

32. Stonehenge

Chociaż dokładna data powstania tego kręgu pozostaje przedmiotem dyskusji, to uważa się, że kamienie wzniesiono około 3000 do 2000 p.n.e. Kamienie mierzą do 10 metrów wysokości i ważą do 25 ton. Stonehenge jest uznawane za jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Jest tam wspaniałe centrum obsługi dla turystów, wliczając w to kawiarnię i sklep z pamiątkami. Należy zaplanować około 2 do 3 godzin na spacer po tym terenie.

33. China Town

China Town to nie tylko teren z jednym miejscem do zwiedzenia. Jeśli kierujesz się w stronę ulicy Shaftesbury Avenue, znajdziesz tam autentyczne restauracje chińskie w całym Londynie. Pierwotnie obszar ten został stworzony w celu przygotowania posiłków dla chińskich żeglarzy, którzy pracowali i mieszkali w okolicy Docklands. Należy zagospodarować trochę czasu na zwiedzenie pieszo po tym obszarze, po czym zatrzymać się na coś do zjedzenia w jednej z wielu kawiarni lub restauracji.

Pub "Ye Olde Trip to Jerusalem"

34. Najstarszy pub w Anglii

Ye Olde Trip To Jerusalem w Nottingham jest jednym z 20 pubów (włączając Ye Olde Salutation Inn i The Bell Inn również w Nottingham), które roszczą sobie prawo nazywania się najstarszymi pijalniami w Anglii. Namalowany napis głosi, że pub powstał w 1189 roku. Odwiedzany przez rycerzy Króla Lwie Serce jest miejscem, gdzie mając szczęście, można być świadkiem i zobaczyć nawiedzającego go ducha. Wpadnij na kufel piwa lub dwa, a być może poczujesz się na tyle odważnie, aby odbyć wycieczkę piwnicami i pokojami do picia. Znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy. Miej oczy szeroko otwarte na spotkanie ze splątanym pajęczą siecią „Przeklętym Galleonem". Legenda głosi, że ten kto wyczyści go z kurzu - zginie.

Najlepiej spędzić tam miły wieczór i zaplanuj sobie powrót taksówką do domu...

35. Archipelag Scilly

Wyspy te są brytyjską odpowiedzią tropikalnego raju i z pewnością zgodzimy się z tą tezą, widząc palmy i jasne, ciepłe wody. Istnieje ponad 100 wysp, a znajdują się one około 50 km od Kornwalii. Jeśli interesuje cię obserwacja ptactwa, nie będziesz zawiedziony, gdyż występuje tam bogata fauna. Promem można dopłynąć do największej wyspy St. Mary. Zobaczyć można foki i ptaki morskie, w tym: fratercule. Czasami można zobaczyć rekina długoszarpa i oczywiście delfiny. Klasztorne ogrody są wspaniałym miejscem, gdzie mozna podziwiać kaktusy i rośliny egzotyczne. Należy przeznaczyć cały dzień na zwiedzanie tych wysp.

36. Tour Liverpool

Każdy słyszał o The Beatles! Jest możliwość podążania ich krokami dzięki magicznym wycieczkom w miejscowości, z której pochodzą. Zobaczyć można domy Johna Lennona i Paula McCartney'a. W Albert Dock znajduje się Tate Liverpool, jedna z najlepszych brytyjskich kolekcji sztuki i jeden z najlepszych widoków na miasto i katedrę anglikańską. W bezchmurny dzień można mieć wspaniały widok na Walię. Wiele wydarzeń dzieje się w samym centrum miasta. Pozwól sobie na cały dzień zwiedzania miasta, które oferuje poruszanie się po bocznych ulicach wypełnionych pamiątkami. Klub „The Caverb Club” jest miejscem wypełnionym pamiątkami nawiązującymi do zespołu.

37. Ulica Penny Lane w Liverpoolu

Nie jest to miejsce, a obszar znany jako Mossley Hill. To właśnie John Lennon i Paul McCartney tutaj dorastali. Spotykali się na skrzyżowaniu, gdzie jechali dalej do centrum autobusem. Jeśli znasz piosenkę i pamiętasz jej słowa, z łatwością dostrzeżesz miejsca, takie jak: schronisko na środku ronda, remiza strażacka i fryzjer. Możesz również zobaczyć winiarnie Penny Lane, a także kawiarnie i księgarnie. Zaplanuj poranek lub popołudnie na zwiedzanie okolicy zanim przybędziecie do winiarni, gdzie znaleźć można ciekawe artefakty.

London Eye i panorama Tamizy

38. London Eye - Oko Londynu

Najsłynniejszy w Londynie młyn diabelski, z którego można zobaczyć najbardziej zachwycające widoki na miasto. Wznosząc się na wysokość 135 metrów, odbywamy 30-minutową podróż w szklanej kapsule. Zobaczyć z niej można Katedrę Św. Pawła, pałac Buckingham, a także wiele innych interesujących budynków. Młyn obraca się powoli, dlatego można poruszać się w kopule bezpiecznie i robić zdjęcia ze wszystkich stron. Wnikliwi dostrzegą brak kapsuły nr 13. W sumie jest 32 kapsuły, a liczba ta reprezentuje liczbę wszystkich gmin londyńskich. Ze względu na brak nr 13, ostatnia kapsuła nosi numer 33. Zarezerwuj bilet online, aby uniknąć kolejek. Młyn obraca się przez 30 minut, jednak można poświęcić więcej czasu na pobliskie atrakcje.

39. Galeria Beatrix Potter

Galeria mieści się w mieście Hawkshead, gdzie swoje biuro miał mąż Beatrix. Można obejrzeć ulubione postacie takie jak: Piotruś królik i Kaczka Tekla. Równocześnie eksponaty przedstawiają historię artystki oraz próbę zachowania piękna jej ukochanego parku narodowego Lake District. W Hawkshead znajduje się 20 minut od miasteczka Windemere, które można zwiedzić. W Windemere znajduje się stara szkoła dla dzieci od lat 11, gdzie uczęszczał William Wordsworth.

40. Parlament brytyjski i Big Ben

Wieża zegarowa stanowi element budynku Parlamentu i jest ozdobą nabrzeża Tamizy. Wysokość zegara wynosi około 96 metrów. Jest on pięknie oświetlony w nocy, dlatego warto zobaczyć go wieczorem. Bez zgody ze strony lokalnego posła, niestety nie ma możliwości zobaczenia go od wewnątrz. Najlepszy widok na Big Bena jest z londyńskiego Oka bądź z autobusu wycieczkowego jeżdżącego po Londynie, zatrzymującego się tuż przy zegarze. 

C.d.n.

Tłumaczenie na podstawie artykułu "100 Things to do in England”, który ukazał się na stronie internetowej: www.your-rv-lifestyle.com/things-to-do-in-england.html.

Zdjęcia: Getty Images

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.41 / 10

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2019
GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

Sport


Reklama