Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkocki rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności po rezygnacji swojego lidera

Szkocki rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności po rezygnacji swojego lidera
Yousaf 29 kwietnia ogłosił swoją rezygnację. (Fot. Andrew Milligan-Pool/Getty Images)
Szkocki rząd przetrwał wczoraj głosowanie nad wotum nieufności, które odbyło się, mimo że dwa dni wcześniej pierwszy minister (premier) Humza Yousaf zapowiedział swoją rezygnację. Odrzucenie wniosku daje rządzącej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) szanse na utrzymanie się u władzy z nowym liderem.
Reklama
Reklama

Mimo zapowiedzianej przez Yousafa rezygnacji, szkocka gałąź Partii Pracy postanowiła nie wycofywać złożonego wcześniej wniosku o wotum nieufności dla całego rządu, wyjaśniając, że problemem nie jest sam pierwszy minister, ale cały gabinet SNP.

Gdyby wniosek przeszedł, rezygnację musieliby złożyć też wszyscy ministrowie, a to znacząco zwiększyłoby prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów.

Parlament Szkocki jest zdecentralizowanym, krajowym, jednoizbowym ciałem ustawodawczym w Szkocji. Mieści się on w edynburskiej dzielnicy Holyrood. (Fot. Getty Images)

Ostatecznie za wotum nieufności zagłosowało 58 posłów, przeciwko było 70. Decydująca okazała się postawa Szkockich Zielonych, czyli do minionego czwartku koalicjanta SNP, którzy uznali, że skoro Yousaf i tak zapowiedział rezygnację, to poparcie wotum niepotrzebnie pogłębiałoby polityczny chaos.

To oznacza, że rządząca od 2007 roku SNP zyskuje czas na wybór nowego lidera. Następca Yousafa automatycznie obejmie urząd pierwszego ministra, choć nie wiadomo, czy uzyska wotum zaufania od parlamentu, bo SNP nie ma w nim większości, a jedynym ugrupowaniem, które mogłoby poprzeć rząd mniejszościowy, pozostają Szkoccy Zieloni.

W Holyrood było wczoraj wyjątkowo gorąco... (Fot. Getty Images)

Głównym powodem rozpadu funkcjonującej przez ostatnie trzy lata koalicji proniepodległościowej SNP i Zielonych było wycofanie się 18 kwietnia rządu ze swojej sztandarowej obietnicy, jaką była redukcja emisji gazów cieplarnianych o 75 proc. do 2030 roku w stosunku do 1990 roku.

Szkocki rząd uznał, że realizacja tego postulatu jest "poza zasięgiem". Zielonym nie spodobała się też podjęta tego samego dnia decyzja, by w Szkocji, tak jak w Anglii, wstrzymać terapię hormonalną u dzieci kwestionujących swoją tożsamość płciową.

Czytaj więcej:

Szkocja planuje podnieść cenę za minimalną jednostkę alkoholu

Szkocja: Kanadyjczycy sfotografowali tajemniczy obiekt w Loch Ness

    Komentarze
    • Jaś
      4 maja, 15:31

      na ponton jego z całą rodziną i do swojego kraju

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.05.2024
    GBP 4.9679 złEUR 4.2617 złUSD 3.9195 złCHF 4.3445 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama