Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

European elections: How will Poles vote abroad?

European elections: How will Poles vote abroad?
W Polsce wybory do PE odbędą się w niedzielę 9 czerwca. W ten sam dzień będą mogli zagłosować Polacy mieszkający w UK. (Fot. Getty Images)
Voters who will be abroad on the day of the European Parliament elections have several options to cast their votes. The simplest solution is a certificate of voting rights. Nearly 300 district electoral commissions will be established outside the country.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Polacy, którzy stale mieszkają za granicą albo w dniu eurowyborów będą przebywać poza Polską, będą mogli zagłosować na polskich kandydatów.

Aby to zrobić, muszą złożyć właściwemu konsulowi wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą. Wniosek należy złożyć najpóźniej 4 czerwca; można to zrobić na trzy sposoby:

  • przez internet (https://ewybory.msz.gov.pl/),
  • składając wniosek w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (osobiście lub listownie)
  • lub składając wniosek na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku.

W tegorocznych wyborach do PE - zgodnie z decyzją MSZ - za granicą powstanie 295 obwodów głosowania. Najwięcej obwodowych komisji wyborczych będzie w miejscach, w których przebywa większa liczba Polaków, a więc w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

Ze względu na wojnę w Ukrainie odstąpiono od organizowania wyborów w tym kraju. Ponadto w dwóch krajach – Białorusi i Rosji - z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie.

Listę obwodów można sprawdzić na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wybory-do-parlamentu-europejskiego-2024.

Tegoroczne wybory europejskie są niezwykle ważne w obliczu zagrożeń, przed którymi stanęła cała Europa... (Fot. Getty Images)

Inną opcją jest głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania - z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej komisji w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek - z własnoręcznym podpisem - o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 6 czerwca. Zaświadczenie można pobrać także za granicą - wtedy wniosek składa się do konsula, również do 6 czerwca.

Wyborca, któremu wydano takie zaświadczenie, zostanie wykreślony ze spisu w dotychczas był ujęty. PKW przypomina, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W takim wypadku, niezależnie od przyczyny, nie będzie można otrzymać kolejnego zaświadczenia ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wyborcy, którzy na stale mieszkają w innym państwie UE, mogą brać udział w wyborach w państwie przyjmującym i głosować na kandydatów startujących w wyborach w tym kraju (analogicznie, obywatele UE niebędący obywatelami polskimi mogą zagłosować na polskie listy, jeśli są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców). Należy pamiętać, że w wyborach można głosować tylko raz.

Czytaj więcej:

Parlament Europejski zachęca do wyborów: "Demokracja nie jest dana na zawsze, wykorzystaj swój głos"

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dzisiaj mija termin rejestracji list kandydatów

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Oto co trzeba o nich wiedzieć

"Le Monde": W wyborach do PE startuje niejednorodna plejada sił nieliberalnych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement