Czerwiec22Piątek
<
Czerwiec
22pt23so
24n
25po
26wt
27śr
28cz
29pt
30so
Lipiec
1n2po
3wt
4śr
5cz
6pt7so8n
9po
10wt
11śr
12cz
13pt
14so
15n
16po
17wt
18śr
19cz
20pt
21so
22n
>

Winged Hussars Show w Leeds
Imprezy i wydarzenia › Spotkania, Kulturalny mix

Godzina: 12:00

Winged Hussars Show w Leeds
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie wraz z Royal Armouries Museum w Leeds zaprasza na spektakularny pokaz rekonstrukcyjny elity polskiej kawalerii XVII wieku - Husarii.

 

Zazdrościli jej obcy monarchowie, podziwiali ją cudzoziemcy. Ta najskuteczniejsza kawaleria świata, przez ponad sto lat nie poniosła poważniejszej porażki, zwyciężając w bitwach między innymi wojska moskiewskie, szwedzkie, tatarskie, tureckie, przynosząc chwałę wielkiej Unii Polsko-Litewskiej.

Na sukces Husarii składały się świetne dowództwo, taktyka, wysokie morale i tężyzna fizyczna kawalerzystów. To jednak, co najbardziej fascynowało, a jednocześnie odstraszało wroga, to majestatyczna zbroja okryta fragmentami skóry lamparta, czy niedźwiedzia, z charakterystycznymi skrzydłami orła przymocowanymi do drewnianych ram i siodła. Husarzy sami siebie określali „skrzydlatymi aniołami śmierci”, a ich wygląd miał przywodzić na myśl istoty o nadprzyrodzonych siłach. Wygląd Husarzy wciąż fascynuje pięknem, czego prężnie rozwijający się ruch rekonstrukcji historycznych jest najlepszym dowodem.

Jeźdźcy, których będziemy mieli okazję podziwiać podczas pokazu w Leeds, należą do grupy Banner Hussars, która jest najliczniejszą i najbardziej doświadczoną w Polsce grupą rekonstruującą polską Husarię XVII-go wieku. Z siedzibą w Zamku Gniew, największej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu, chorągiew ta znajduje się pod kuratelą Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, a dowodzona jest przez porucznika Jarosława Struczyńskiego, kasztelana gniewskiego.  Jeźdźcy z grupy Banner Hussars pokażą kunszt husarski, autentyczne stroje, charakterystyczne uzbrojenie.

Pokazom Winged Hussars będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Husaria chluba oręża polskiego” w Galerii Turniejów Royal Armouries Museum, eksponująca fotografie Andrzeja Wiktora i Marcina Lipińskiego, dokumentujące działania  chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego oraz promujący polską husarię. Samo muzeum przygotowało wiele innych atrakcji dla widzów i zwiedzających.

 

Bilety

dostępne online na stronie

 

Widowiskowe pokazy umiejętności husarzy w siodle odbędą się w sobotę, niedzielę i poniedziałek, 26 - 28 września 2017 roku o godz. 12:00 i 15:00

Royal Armouries Museum
Armouries Drive, Leeds, LS101LT

 

Więcej informacji: 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


H~Histeryk.

Co do dwoch skrzydel, ten stereotyp zaczerpniety z obrazow 18 wiecznych. Wtedy, juz po epoce wielkich zwyciestw ,uzywano odzialow husarii w uroczystosciach pogrzebowych waznych osobistosci Rzeczypospolitej. Pieknie sie prezetowala w orszaku z dwoma skrzydlami. Nigdzie w pamietnikach 17-wiecznych czy 16-wiecznych nie pisano o 2 skrzydlach jako podstawowym wyposazeniu husarzy. Znane zas sa pojedencze skrzydla doczepione do kulbaki . Co do samych zwyciestw przez ponad sto lat.... sprawdzcie koniec wieku 16-go i wojny na Woloszczyznie. Odnajdziecie kilka bitew przeciw Chmielnickiemu w polowie 17w

Dodaj komentarz


Reklama
Egoist Party

Klub Orła Białego Londyn211 Balham High RoadSW17 7BQ