Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

GCSE results show record decline

GCSE results show record decline
"Julia Cieślak przez te wszystkie lata będąc tutaj w Anglii nie zapomniała i nigdy nie wstydziła się, że jest z Polski. Zawsze z dumą to podkreślała i nadal podkreśla". (Fot. Daria Cieślak)
This year's GCSE results have shown the biggest ever year-on-year decline - down to the lowest level since 2008.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że tegoroczne wyniki egzaminów GCSE w Zjednoczonym Królestwie są najgorsze od trzech dekad. Rodzice za ten fakt obarczają nauczycieli, a pedagodzy - zmiany systemowe.

Sprawa nie dotyczy jednak wielu młodych Polaków. Ci nie tylko nie mają problemów ze zmianami w edukacji, ale szybko się przystosowują i często pozytywnie wyróżniają się na tle swoich brytyjskich kolegów. Wiele dzieci imigrantów przyjeżdża na Wyspy, w ogóle nie mówiąc po angielsku. Choć mają inny start niż dzieci rdzennych mieszkańców, świetnie sobie radzą z nauką.

„Julia przybyła na Wyspy nie znając języka angielskiego. Była pierwszym dzieckiem z Polski w małej szkole w Sawston w hrabstwie Cambridgeshire. Na pomoc w nauce języka od rządu nie mogliśmy liczyć, więc Julia była zdana tylko na siebie” - napisała do redakcji Londynka mama polskiej uczennicy Julii Cieślak.

„Z biegiem lat jej postępy w nauce okazały się fenomenalne; zaczęła uczyć się też dodatkowych języków obcych: francuskiego i hiszpańskiego, nie zaniedbując przy tym jej ojczystego - polskiego. Nauczyciele, widząc jej talent do przedmiotów ścisłych i zaangażowanie w naukę, powierzali jej najróżniejsze funkcje w szkole. Julia była jedną z dwóch dziewcząt, które napisały projekt w sprawie adopcji pandy dla szkoły.

W 2013 roku była jedną z finalistek konkursu Routes in to languages Mother Tongue other Tongue competition. Zostało to nawet zauważone przez Ambasadę RP w Londynie. W 2015 została wybrana przez szkołę (Linton Village College) na 'Junior Leadership Team' jako 'Head of the environment forum'. Warto wspomnieć, że Julia w 2014 zdawała GCSE z języka polskiego i otrzymała najlepszą ocenę końcową - A*. Przez te wszystkie lata będąc tutaj w Anglii nie zapomniała i nigdy nie wstydziła się, że jest z Polski. Zawsze z dumą to podkreślała i nadal podkreśla. Uważam, że jej postawa powinna być przykładem dla innych młodych Polaków. Jeżeli się tylko chce, to można wiele osiągnąć” - dzieli się osiągnięciami córki pani Daria Cieślak.

Julia genialnie zdała w tym roku gimnazjalne egzaminy końcowe. Z dziecięciu ocen aż siedem to najlepsze A*, trzy pozostałe to A.

Julia Cieslak podczas balu kończącego szkołę. (Fot. Daria Cieslak)

Takich młodych Polaków jak Julia Cieślak w Wielkiej Brytanii jest wielu. Nie o wszystkich jednak mówi się w mediach. O tym, że dzieci polskich imigrantów brylują w tutejszych szkołach, wiadomo jednak od dawna.

Choć nie brakuje najlepszych ocen i wybitnych świadectw, generalnie gimnazjaliści w Wielkiej Brytanii wypadli gorzej niż w latach poprzednich. Widać to po otrzymanych notach. Spadła liczba osób ocenionych najwyżej i najniżej. Tę ostatnią otrzymało 66,9% uczniów, a najwyższą, czyli A* - 65,5% gimnazjalistów.

Przeszkodą w uzyskaniu lepszych rezultatów - zdaniem ekspertów - była konieczność zdawania przez uczniów obowiązkowych przedmiotów: matematyki i języka angielskiego.

Więcej uczniów niż w latach poprzednich na egzaminie zdawało fizykę, biologię i chemię. Rekordowo dużo gimnazjalistów wybrało historię i geografię. Z tych dziedzin uczniowie otrzymali jednak najwięcej najniższych ocen.

Rekordowo mało 16-latków wybrało języki obce. Z francuskiego w tym roku zdawało egzamin o połowę mniej uczniów niż jeszcze kilka lat temu. Rośnie jedynie popularność hiszpańskiego.

Podobnie było z tegorocznymi maturzystami. W tym roku do matury z francuskiego przystąpiło 9 672 kandydatów, mniej o 6,4% w porównaniu z rokiem 2015. W 2012 roku liczba licealistów zdających ten przedmiot na maturze wynosiła 15 615, w 1992 roku natomiast – 31 261.

Tegoroczni gimnazjaliści już z wynikami egzaminów końcowych. (Fot. Getty Images)

Jeszcze mniej chętnych przystępowało do egzaminu A-level z języka niemieckiego - 3,842, to mniej o 4,2% niż w roku ubiegłym i trzykrotnie mniej niż w latach 90.

W tym roku do egzaminu GCSE przystępowało około 5 milionów gimnazjalistów.

Egzaminy GCSE (General Certificate of Secondary Education) są angielskin odpowiednikiem egzaminów poziomu gimnazjalnego w Polsce. Egzamin ten zdawany jest powszechnie w trakcie piątego roku nauki w szkole średniej (ang. Secondary Education) przez uczniów w wieku 16 lat na tak zwanym 11 roku (ang. Year 11) w Anglii, Walii i Północnej Irlandii. Jest to warunek konieczny do kontynuowania nauki w systemie A-levels lub matury międzynarodowej.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement