Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit an opportunity to fix 'broken' system

Brexit an opportunity to fix 'broken' system
Czy Wielka Brytania zamknie granice? (Fot. Getty Images)
The vote to leave the EU is a chance to fix the UK's 'broken' immigration system and restore trust in controlled migration, a report says.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

303 tysiące osób w zeszłym roku przyjechało do pracy w Zjednoczonym Królestwie. Opublikowane szacunki mogą okazać się politycznym problemem dla premier Teresy May, która jeszcze w gabinecie Davida Camerona obiecywała obniżenie poziomu migracji netto (różnicy między liczbą osób, które wjechały do kraju i tymi, które z niego wyjechały) do "dziesiątek tysięcy".

Migracja netto może spaść do 100 tysięcy osób rocznie, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską i będzie mogła kontrolować liczbę osiedlających się osób - twierdzą eksperci.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że w trakcie negocjacji z Unią Europejską w sprawie wyjścia ze Wspólnoty brytyjski rząd zapewni sobie sprawowanie kontroli nad ruchem osobowym z państw unijnych.

W 2015 - jak podał ONS - migracja netto do Wielkiej Brytanii wyniosła 333 tys. osób. W tym roku jest to 327 tys. osób. To jednak wciąż daleko do planu ministrów.

Jeśli zaś chodzi o obywateli krajów Unii Europejskich, to migracja netto wyniosła 180 tys. - o 4 tys. mniej niż 12 miesięcy temu. Migracja netto osób spoza UE wyniosła natomiast 190 tys., czyli 10 tys. mniej niż rok temu.

Prawie połowa Brytyjczyków nie wierzy w to, że gabinetowi Theresy May uda się zrealizować plan zredukowania imigracji.

Niepewna sytuacja Europejczyków w UK stała się powodem wzrostu o 14% liczby osób ubiegających się o brytyjskie obywatelstwo.

Według stanu z końca 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało rekordowo wielu Polaków - 916 tys., czyli o 63 tys. więcej niż rok wcześniej - poinformował wczoraj brytyjski urząd statystyczny (ONS). Polacy stanowią na Wyspach Brytyjskich zdecydowanie największą grupę narodową bez brytyjskiego paszportu.

Dane opublikowane przez ministerstwo pracy i emerytur pokazały, że od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku aż 105 tys. Polaków uzyskało numer ubezpieczenia społecznego (NIN), uprawniający do podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii. Wiele osób pracuje jednak tylko sezonowo, nie emigrując na stałe.

Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej w czerwcowym referendum. Za opuszczeniem Wspólnoty zagłosowało 52 procent obywateli Zjednoczonego Królestwa.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement