Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Citizenship Applications From Eastern Europeans Rise Post-Brexit

Citizenship Applications From Eastern Europeans Rise Post-Brexit
Coraz więcej osób stara się o brytyjskie obywatelstwo. (Fot. Getty Images)
The Government's refusal to provide assurances to the three million EU citizens living in the UK has unsettled many.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sterty wniosków od Europejczyków mnożą się, a urzędnicy Home Office mają ręce pełne roboty. Liczba chętnych znacznie wzrosła po wyniku czerwcowego referendum w sprawie Brexitu.

Wśród składających wniosek – jak informuje Sky News - jest między innymi dyrektor East European Advice Centre Barbara Drozdowicz. Polka jest rozczarowana tym, że brytyjski rząd nie chce dać obywatelom UE żadnych gwarancji. „Szczerze mówiąc nie tego spodziewalibyśmy się od brytyjskiego rządu ” – cytuje Drozdowicz Sky News.

„Myślę, że to nie jest w stylu Brytyjczyków i nie są to wartości, jakich byśmy się spodziewali. Z jednej strony staramy się być optymistami i myślimy, że wszystko będzie w porządku, z drugiej zaś strony istnieje pewna obawa” – dodała Polka.

Elektryk Mirek Maciąg mieszka w Wielkiej Brytanii 10 lat. Polak spłaca raty kredytu na dom, ma dziecko w brytyjskiej szkole i również składa wniosek o brytyjskie obywatelstwo.

„To nie jest sytuacja komfortowa. Zarówno ja, jak i moi znajomi przestaliśmy wydawać tutaj pieniądze. Jeśli będę musiał wyjechać, chcę zabrać zarobione przez siebie pieniądze, sprzedaję dom i mnie nie ma” – wyjaśnił. „Sytuacja nie jest klarowna, nikt nie wie, co się stanie, po prostu czekamy” – podsumował Polak.

Obywatele krajów unijnych czują się w Zjednoczonym Królestwie niepewnie, a Downing Street 10 zwleka z obietnicą dalszej możliwości pracy wobec tych, którzy już nad Tamizą żyją i pracują.

W związku z opieszałością gabinetu Teresy May rodzi się wiele spekulacji. Komentatorzy sugerują, że brytyjski rząd zwleka z wydaniem gwarancji obywatelom krajów członkowskich Unii Europejskiej, bo obawia się, że to zachęci innych Europejczyków do przyjazdu na Wyspy przed zamknięciem granic.

Co prawda w lipcu gabinet brytyjskiego premiera ogłosił, że prawa i status obywateli Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie oraz obywateli brytyjskich w krajach Unii nie zmieniły się po referendum, ale eksperci podkreślają, iż powyższe zasady obowiązują do czasu, gdy Zjednoczone Królestwo oficjalnie nie wyjdzie z Unii. Później prawo może się zmienić, ale jak ono będzie dalej wyglądać - o tym zadecydują osobne ustalenia z Unią..

Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej  w czerwcowym referendum. Za opuszczeniem Wspólnoty zagłosowało 52 procent obywateli Zjednoczonego Królestwa.

Polityka imigracyjna w Wielkiej Brytanii zmienia się jak w kalejdoskopie. Sytuacji nie sprzyja ogólnoeuropejski kryzys migracyjny. To wszystko dotyka Polaków na Wyspach, którzy są niepewni swojej przyszłości w Zjednoczonym Królestwie. Wielu z nich myśli dlatego o uzyskaniu brytyjskiego obywatelstwa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać, wyjaśniamy tutaj.

Więcej informacji można znaleźć również w naszym dziale Poradnik Polaka w UK.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement