Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Firms forced to reveal gender pay gap

Firms forced to reveal gender pay gap
Minister Nicky Morgan postanowiła walczyć z nierównościami w dużych firmach (Fot. Getty Images)
Companies that fail to address pay differences between male and female employees will be highlighted in new league tables under plans announced on Friday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Decyzję w tej sprawie podjęła Nicky Morgan, minister kobiet i sprawiedliwości. Obowiązek publikowania na stronie internetowej przekroju zarobków w firmie oraz różnic pomiędzy pensjami kobiet i mężczyzn zostanie nałożony na ponad 8 tysięcy firm spełniających odpowiednie kryteria.

Nowe prawo ma na celu pokazanie, którzy pracodawcy nie przestrzegają zasad o równym wynagrodzeniu dla obu płci, zwłaszcza w kontekście niedawnych badań, które pokazały, że w Wielkiej Brytanii kobiety wciaż zarabiają średnio 20% mniej niż mężczyźni.

Minister dodaje również, że dane publikowane na stronach internetowych będą musiały być co roku aktualizowane i podpisywane przez władze firmy, a wszystko to ma uniemożliwić ukrywanie informacji o nierównościach w zarobkach.

"Wzywam wszystkie kobiety w Wielkiej Brytanii, aby użyły swojej pozycji jako pracownicy oraz konsumenci i wymagały więcej od firm, upewniając się, że ich talent jest dostrzegany i należycie nagradzany" - przekazała w odezwie do kobiet Morgan.

Carolyn Fairbairn z CBI (Confederation of British Industry) zwróciła uwagę, że tego rodzaju zestawienia płac nie powinny być używane do oskarżania firm o niesprawiedliwość, bo z pewnością nie będą dawały pełnego obrazu sytuacji np. przez mieszanie zarobków pracowników pełnoetatowych z tymi, którzy współpracują tylko na część etatu.

Informacje z raportu mogą być jednak świetnym początkiem, aby zadać przedsiębiorstwu pytanie jak walczy z nierównościami. Fairbairn zauważa też, że swoją rolę powinien odegrać również rząd, aby upewnić się, że obowiązkowa publikacja płac zmniejsza problem, a nie jest tylko zbędną papierkową robotą.

Na liście krajów, w których dysproporcje są najmniejsze, znajduje się Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja. Najmniej praca kobiet doceniana jest z kolei w Jemenie, Pakistanie, Syrii i Czadzie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement