Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish Shakespeare scholar gets OBE

Polish Shakespeare scholar gets OBE
Order jest przyznawany przez królową brytyjską Elżbietę II dwa razy do roku (Fot. Getty Images)
The director of the Shakespearean Theatre in Gdansk Jerzy Limon has received the Order of the British Empire (OBE) from the hands of the British Ambassador in Warsaw Robin Barnett.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Order jest przyznawany przez królową brytyjską Elżbietę II dwa razy do roku osobom szczególnie zasłużonym w różnych dziedzinach działalności kulturalnej, społecznej i wojskowej. Wyróżnienie otrzymali dotąd m.in. Ignacy Jan Paderewski, Krystyna Skarbek, Stanisław Sosabowski, Kazimierz Sosnkowski, Jan Strzembosz i Szymon Wiesenthal oraz aktor Pierce Brosnan. W 2014 r. orderem w stopniu oficera wyróżniono jedynie dziewięć osób z całego świata.

"Jerzy Limon jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, odznaczonym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest anglistą, literaturoznawcą, historykiem, tłumaczem i teatrologiem. Jest również fundatorem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanese. Została ona założona w 1991 r. w celu zebrania funduszy na odbudowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, instytucji kultury prowadzącej szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną. Ogromne zaangażowanie profesora w ten projekt doprowadziło do uzyskania dla fundacji patronatu Jego Królewskiej Wysokości księcia Walii" - zaznaczał ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett.

Jak przypomniał, otwarcie teatru, gdzie ma odbywać się coroczny Festiwal Szekspirowski i inne wydarzenia kulturalne, nastąpiło we wrześniu 2014 r. "Przez lata działalności fundacji profesor niestrudzenie dążył do pozyskania wsparcia i funduszy na zrealizowanie tego projektu. Poprzez swój wysiłek, zaangażowanie i organizację licznych wydarzeń kulturalnych udało mu się osiągnąć cel dzięki pomocy z polskiej i brytyjskiej strony. Gdański Teatr Szekspirowski jest owocem życiowej pasji profesora związanej z brytyjską kulturą i sztuką. Pasji, która stworzyła nowe możliwości dla promocji i rozwoju obu kultur" - podkreślał Barnett.

We wrześniu ub. roku królowa Elżbieta II odznaczyła Jerzego Limona Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera. "Jestem zaszczycony, że mogę dzisiaj wręczyć panu order w imieniu Jej Królewskiej Mości" - przyznał ambasador.

Dziękując za odznaczenie Jerzy Limon zwrócił uwagę, że brytyjska kultura nie wymaga specjalnej promocji w Polsce.

"Trudniejszą sprawą jest promocja kultury polskiej w Wielkiej Brytanii. Do niedawna byliśmy w tej sferze krajem niezauważanym, z wyjątkiem teatru i filmu. To były dwie dziedziny, w których Polska zaistniała wspaniale nawet w czasach komuny. Natomiast pamiętam, jak podczas pierwszego pobytu w Wielkiej Brytanii w czasie studiów w 1974 r. mnóstwo czasu spędzałem w księgarniach i w każdej książce kultura europejska kończyła się na Odrze. I to starałem się zmienić" - stwierdził.

Wspominając początki swojej fascynacji teatrem szekspirowskim przypomniał, że aktorzy angielscy przyjeżdżali do Gdańska od początku XVII w.

"Udało mi się natrafić na dokumenty, w których prosili radę miasta o zgodę na występy. Trafiłem też na rycinę z połowy XVII w. przedstawiającą teatr, w którym występowali. To mnie zainspirowało i kiedy nastała wolna Polska, założyliśmy fundację, która postawiła sobie za cel budowę Teatru Szekspirowskiego i wskrzeszenie tradycji wizyt aktorów angielskich w Gdańsku. I tę tradycję od 1993 r. kontynuujemy, i z tego wyrósł Festiwal Szekspirowski, w końcu też dzięki pomocy wielu osób i instytucji udało się doprowadzić do zbudowania Teatru Szekspirowskiego" - opowiadał Limon.

Zaznaczył, że bardzo pomógł im patronat księcia Walii. "Pomyślałem, że byłby idealnym patronem, bo interesuje się sztuką i historią, a z wykształcenia jest archeologiem. Napisałem do niego list. Oczywiście na zły adres, ale na szczęście dotarł. I ku mojemu zdumieniu przyszła odpowiedź, najpierw od księcia koniuszego, który napisał, że księcia Walii zainteresował nasz projekt i zaproszono mnie do Londynu. Niestety akurat kiedy przyjechałem książę złamał rękę podczas gry w polo i spotkanie nie doszło do skutku. Ale po tygodniu przyszedł list z wiadomością, że książę będzie zaszczycony mogąc objąć patronatem przedsięwzięcie. To wyjątkowe szczęście i przykład, że takie rzeczy są możliwe nawet bez żadnych koneksji" - podsumował odznaczony. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement