Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

First foreign exhibition of "banned" Auschwitz photographs

First foreign exhibition of "banned" Auschwitz photographs
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
An exhibition of photos from the Museum of Auschwitz 'Forbidden Art' collection, which were taken illegally and at great personal risk in German camps, has been opened in the Rainier III auditorium in Monaco.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"To pierwsza europejska prezentacja tej ekspozycji poza Polską. Do tej pory mogli ją obejrzeć odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz, a także publiczność na kontynencie amerykańskim" - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum, Piotr Cywiński, sztuka jest domeną ludzi i może powstawać wyłącznie tam, gdzie istnieje wrażliwość. "Pamiętać jednak należy, że w dramatycznym świecie obozu koncentracyjnego sztuka przestawała być dla artysty jedynie możnością. Stawała się esencją jego człowieczeństwa. I tylko patrząc na to z tej perspektywy będziemy w stanie zrozumieć, dlaczego ludzie ryzykowali życiem dla tworzenia sztuki - w obozie zakazanej" - wyjaśnił.

Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia fotografii Michała Dziewulskiego, które przedstawiają pojedyncze dzieła sztuki. Są wśród nich głównie prace graficzne, które ukazują sceny z funkcjonowania obozu, portrety więźniów, karykatury, album z życzeniami, czy też bajki pisane przez więźniów dla swoich dzieci. Jest bransoletka ze scenami z getta łódzkiego, która została odnaleziona w pobliżu komory gazowej na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau, oraz figurka diabła wykonana w KL Auschwitz z tasiemki i kawałka drutu, która służyła do przenoszenia nielegalnej korespondencji więźniów.

Autorami sfotografowanych dzieł są: Peter Edel, Mieczysław Kościelniak, Halina Ołomucka, Stanisława Panasowa-Stelmaszewska, Józef Szajna, a także artyści anonimowi, którzy nie przeżyli niewoli.

Jak dodał Paweł Sawicki, prezentacja wystawy w Monako ma także przypominać o wadze zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz oraz misji Fundacji Auschwitz-Birkenau, która tworzy kapitał wieczysty. Zyski z niego przeznaczone będą na finansowanie prac konserwatorskich w byłym obozie. Księstwo Monako wsparło projekt kwotą 50 tys. euro. Ogółem na kontach Fundacji zgromadzono już ponad 100 mln euro.

Ekspozycja czynna będzie do 7 listopada.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi - głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement