Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Flu more dangerous than Ebola

Flu more dangerous than Ebola
W Polsce szczepionka przeciwko grypie wciąż nie jest popularna - szacuje się, że w sezonie 2013/2014 zaszczepiło się zaledwie 3,8 proc. Polaków (Fot. Getty Images)
In Poland, the flu is much more dangerous than Ebola. In the Małopolska region alone, 100 to 200 people die from the flu each year, and most likely none from Ebola, say doctors.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Prof. Dorota Mrożek-Budzyn i prof. Rafał Niżankowski podczas zorganizowanej w Krakowie konferencji przekonywali, że lęk przed wirusem gorączki krwotocznej ebola jest w Polsce nieuzasadniony i spowodowany w dużej mierze przez media; jeśli dojdzie do zarażeń ebolą, to - ich zdaniem - tylko w pojedynczych przypadkach.

W ocenie prof. Niżankowskiego, kierownika zakładu angiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w tym sezonie tylko w Małopolsce na grypę może zachorować ok. 200 tys. osób, z czego umrzeć może od 100 do 200 osób, czyli jedna na tysiąc osób. Natomiast na ebolę zachorowało ok. 10 tys. osób na świecie, a zmarło ok. 5 tys.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie - przekonywali na konferencji lekarze - jest szczepionka.

"To paradoks, że jak mamy chorobę 'oswojoną', to nie szczepimy się przeciw niej. Wydaje się, że w związku z grypą nic się nie dzieje, a co roku umiera na nią kilkadziesiąt tysięcy osób na świecie" - dodała prof. Dorota Mrożek-Budzyn, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.

W Polsce wciąż mało osób szczepi się przeciw grypie. W sezonie 2013/2014 zaszczepiło się zaledwie 3,8 proc. Polaków, podczas gdy w innych krajach odsetek zaszczepionych jest dziesięciokrotnie wyższy. W USA co roku szczepi się ponad 50 proc. obywateli.

Jak wynika z danych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w naszym kraju co roku niszczy się kilkaset tysięcy niewykorzystanych szczepionek przeciwko grypie. W 2012 r. trzeba było zutylizować ich 400 tys.

"Firmy farmaceutyczne nie są już zainteresowane wysyłaniem szczepionek na polski rynek, ponieważ zmarnowały ich tu wiele" - stwierdził konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.

Szczepionka przeciw grypie jest bardzo skuteczna - przekonują medycy i zaznaczają, że w przypadku osób dorosłych aż w 89 proc. Zaznaczają też, że w sezonie grypowym 75 na 100 osób z "objawami grypy" ma grypę, a pozostałe są przeziębione lub mają infekcje.

Na grypę lekarze polecają szczepić się rokrocznie. W Polsce szczepionka nie jest refundowana przez NFZ, jej koszt to ok. 30 zł, czasami szczepienie sponsoruje zakład pracy.

Grypą zagrożone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze oraz wszyscy przewlekle chorujący i mający codzienny kontakt z dziećmi. Szczepienie szczególnie zaleca się także kobietom planującym ciążę. Najmniej zagrożone chorobą są osoby w wieku 35-65 lat.

Powikłania grypowe to m.in. zapalenie: płuc i oskrzeli, ucha, zatok, mięśnia sercowego, niewydolność nerek, poinfekcyjne zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w Polsce od początku sezonu epidemiologicznego 2014/2015 (tj. od września) zarejestrowano 432 497 przypadków grypy lub podejrzeń zachorowania na grypę. Do szpitala trafiło 1 126 osób. 

W poprzednim sezonie 2013/2014 zanotowano ponad 2 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Oznacza to, że grypa dotknęła co piątego Polaka. Od września 2013 r. do końca marca 2014 r. prawie 7 tys. osób z powodu grypy przebywało w szpitalu, a 15 zmarło. Rok wcześniej, w sezonie 2012/2013 z powodu grypy było hospitalizowanych 13 tys. chorych, a 119 osób zmarło. "Faktyczna liczba zgonów z powodu grypy może być większa niż wskazują na to oficjalne statystki. Niektóre schorzenia trudno skojarzyć z przebytą wcześniej grypą, prowadzącą do wielu powikłań, szczególnie krążeniowo-oddechowych" - zwrócili uwagę specjaliści.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement