Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Museum of the History of Polish Jews is 'new symbol' of Poland

Museum of the History of Polish Jews is 'new symbol' of Poland
Muzeum mieści się na warszawskim Muranowie, w gmachu wzniesionym w latach 2009–2013 według projektu Rainera Mahlamäkiego. Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013 roku. (Fot. Wikipedia)
The Museum of the History of Polish Jews, which will be officially inaugurated today, is a symbol of the new Poland that does not escapes from a difficult past, writes the foreign media.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ostatnich latach zainteresowanie żydowską kulturą i historią w Polsce ogromnie wzrosło. Jednym z tego przykładów jest warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich" - pisze agencja dpa w depeszy z Warszawy.
Gminy żydowskie w Polsce się rozrastają - zauważa dpa. "O ile w 2002 r. zaledwie 1100 osób przyznawało się w spisie powszechnym do judaizmu, o tyle w 2011 r. było ich już ponad 7500. Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje co najmniej 20 tys. Żydów. Są gminy ortodoksyjne, liberalne, chasydzkie, najczęściej kierowane przez rabinów z USA lub Izraela" - przypomina niemiecka agencja.

Associated Press w materiale towarzyszącym otwarciu stałej wystawy muzeum przypomina wielowiekową historię Żydów na polskich ziemiach. Zauważa, że "mimo znaczącej niegdyś obecności Żydów w polskim życiu, pamięć o nich praktycznie zniknęła z publicznego dyskursu w czasach komunizmu, pozostawiając powojenne pokolenia w nieświadomości, że ich kraj był kiedyś wieloetnicznym państwem, w którym Żydzi i wyznawcy innych religii żyli w relatywnym spokoju (...)". Jednak warszawskie muzeum to "część większego wysiłku polskich władz i elit, by odzyskać ten pluralizm; to postawa, która pojawiła się 25 lat temu, gdy Polska odrzuciła komunizm" - ocenia AP.

"Demokratyczna i kwitnąca Polska zyskała pewność siebie i głos w zaległej debacie (o historii Żydów polskich)" - podkreśla "Wall Street Journal", przypominając, że w publicznej dyskusji na ten temat mocno wybrzmiała książka "Sąsiedzi" Tomasza J. Grossa o pogromie w Jedwabnem, a także kilka filmów, w tym "Ida" Pawła Pawlikowskiego.
Dziś "liberalne przesłanie" muzeum jest chętnie przyjmowane przez młodych Polaków, z których wielu tłumnie uczęszcza na dziesiątki odbywających się co roku festiwali żydowskich - podkreśla AP.

Agencja zauważa przy tym, że "polska transformacja" zmienia też skostniałe stereotypy, przez które Polacy byli często postrzegani przez ludzi z zewnątrz. Przywołuje postać Szmula Afeka, nauczyciela z żydowskiej szkoły średniej w Nowym Jorku, który dopiero po wizytach w Polsce zaczął kwestionować wpajane mu od dzieciństwa przekonanie o "antysemityzmie, który Polacy wyssali z mlekiem matki".

Liczne media, w tym niemieckie gazety "Sueddeutsche Zeitung" czy "Stern", zaznaczają, że długo oczekiwane Muzeum Historii Żydów Polskich, choć przedstawia tragedię Holokaustu, nie pozwala temu okresowi zmonopolizować wielowiekowej historii Żydów w Polsce. "Podczas gdy największe żydowskie muzea świata koncentrują się przede wszystkim na Zagładzie, POLIN to muzeum życia" - podkreśla "Stern".

Zdaniem "SZ" dzięki warszawskiej placówce, która "z pewnością będzie zaliczać się do najlepszych muzeów historycznych na świecie", "rozpoczęty przed laty proces rozliczania się Polaków z ich żydowską historią osiągnął najwyższy poziom".

"Pełne symboliki muzeum uosabia nową Polskę i jej złożoną tożsamość" - czytamy na portalu internetowym serwisu "Deutsche Welle".

"Polska na nowo odkrywa swą wielką żydowską tradycję i uznaje w niej znaczącą, nierozerwalną część własnej tożsamości i historii. Nie robi tego z wąskiej, nacjonalistycznej perspektywy, lecz przy pomocy światowej rangi specjalistów i z uwzględnieniem globalnego, kosmopolitycznego oddziaływania kwitnącego niegdyś życia żydowskiego w Polsce" - podkreśla dziennik "Die Welt".

Relacje polsko-żydowskie są najlepsze od czasów przedwojennych, a to dzięki coraz większej jasności co do wspólnej przeszłości - ocenia "Wall Street Journal". "Renesans żydowski w Polsce może być ograniczony, jednak w kraju obserwuje się teraz wyraźnie odmianę filosemityzmu. W Izraelu Żydzi polskiego pochodzenia ustawiają się w kolejkach po polskie obywatelstwo (...). 25 lat temu byłoby to nie do wyobrażenia" - zauważa amerykański dziennik.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement