Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish airports ready to handle possible ebola cases, officials say

Polish airports ready to handle possible ebola cases, officials say
Największe porty lotnicze w Polsce są dobrze przygotowane na przyjęcie osób z podejrzeniem zakażenia ebolą (Fot. Getty Images)
Officials say airports in Poland are well-prepared to deal with Ebola.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z polskim prawem, osoba, u której podejrzewa się zachorowanie, bo np. miała kontakt z osobami chorymi lub zmarłymi na ebolę, zobowiązana jest do leczenia w warunkach izolacji. Wszystkie osoby, które miały z nią kontakt, również muszą być poddane kwarantannie. 

Jeśli objawy choroby wystąpią u osoby znajdującej się na pokładzie samolotu, kapitan powinien zgłosić do portu lotniczego, że ma chorego, który może być zakażony wirusem gorączki krwotocznej. Najlepiej, żeby taki samolot dotarł na jedno z polskich lotnisk posiadających certyfikat WHO, ale i na innym lotnisku procedury będą wyglądały podobnie.

Samolot odstawiany jest na tzw. boczny pas, chory transportowany jest przez personel medyczny w warunkach izolacji do szpitala, gdzie będzie diagnozowany i leczony, również w warunkach izolacji. Osoby z personelu samolotu oraz personelu lotniskowego, a także te, które siedziały obok, przed i za chorym, muszą być poddane trzytygodniowej kwarantannie w miejscu wskazanym przez wojewodę w pobliżu miejsca lądowania.

W Porcie Lotniczym Wrocław dla samolotu, na pokładzie którego może znajdować się osoba z podejrzeniem wysoce zakaźnej choroby, wyznaczony jest specjalny pas do lądowania. "Pasażerowie takiego lotu zostają podzieleni na kategorie, w zależności od tego czy są zakażeni, pozostawali w kontakcie z osobami zakażonymi lub są zdrowi. Na tej podstawie zostają odizolowani od pozostałych pasażerów i odtransportowani w odpowiednie miejsce - do starego terminalu. Następnie będą przekazywani służbom medycznym" - poinformował Andrzej Marzęda, pełniący obowiązki pełnomocnika ds. systemu zarządzania bezpieczeństwem w Porcie Lotniczym Wrocław.

Według rzeczniczki Portu Lotniczego Kraków-Balice Urszuli Podrazy, lotnisko jest przygotowane na wypadek przyjęcia lotu z pacjentem z podejrzeniem zakażenia wirusem ebola. "Po sygnale od pilota zapada decyzja, że samolot po zakończeniu lądowania ma zaparkować z daleka od terminalu i innych maszyn. Oczywiście wzywamy pogotowie ratunkowe i sanepid. Pasażer, u którego są objawy choroby, przekazywany jest prosto z samolotu do karetki" - zaznaczyła rzeczniczka.

Również warszawskie lotnisko Chopina - jak zapewnił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski - jest przygotowane na przyjęcie pasażera lub pasażerów z objawami zakażenia tym wirusem. Są też opracowane procedury związane z transportem do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej. Lotnisko ma odpowiedni sprzęt transportowy, dwie karetki z noszami zapewniającymi pełną izolację pacjenta i odpowiednie pomieszczenia izolacyjne.

Zdaniem rzecznika podrzeszowskiego lotniska w Jasionce (Podkarpackie) Łukasza Sikory, port jest dobrze przygotowany na ewentualne przyjęcie pasażera zarażonego ebolą. "Pod koniec września br. odbyły się na lotnisku ćwiczenia wszystkich służb, w czasie których m.in. symulowano zakażenie wirusem osób na pokładzie samolotu" - dodał. 

Według zapewnień rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk Rębiechowo Michała Dargacza, również to lotnisko spełnia procedury dotyczące przyjęcia pacjentów z chorobami wysoko zakaźnymi. Na lotnisku jest kilka pomieszczeń spełniających rolę izolatek; port ma też swoją karetkę. "Nawet cały samolot z pasażerami i obsługą możemy wstawić do hangaru w celu odizolowania" - dodał rzecznik.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach dysponuje izolatką, do której chory może być przetransportowany bezpośrednio z płyty lotniska. Przez całą dobę w porcie jest lekarz. Są też dwa indywidualne zestawy do transportu chorych na zakaźną chorobę, kombinezony, namioty do dekontaminacji czy termometry elektroniczne, pozwalające szybko zbadać temperaturę u dużej liczby osób. Port, jak zapewnił rzecznik Cezary Orzech, jest w pełni przygotowany na ewentualność pojawienia się chorego na groźną zakaźną chorobę.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement