Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

How do Polish gangs change?

How do Polish gangs change?
Polskie gangi rozszerzają swoje wpływy nie tylko na kraje Europy Zachodniej, ale też np. USA (Fot. Getty Images)
Criminal groups operating in Poland are becoming more mobile and more international.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Takie wnioski płyną z raportu MSW na temat bezpieczeństwa w 2013 r., który dotyczy nie tylko przestępczości zorganizowanej, ale także m.in. handlu ludźmi, nielegalnej imigracji czy bezpieczeństwa na drogach.

Z opracowania wynika, że polskie gangi rozszerzają swoje wpływy nie tylko na kraje Europy Zachodniej, ale też np. USA, współpracując i integrującym się z tamtejszymi grupami. Wykorzystują nowinki techniczne i coraz częściej czerpią zyski z cyberprzestępczości (np. z oszustw internetowych).

Co więcej, w miejsce dużych grup przestępczych o wysokim stopniu zorganizowania (takich jakie działały w latach 90.) powstają mniejsze, często luźno powiązane ze sobą i współpracujące w poszczególnych obszarach przestępczej działalności. Najczęściej zajmują się one przestępczością ekonomiczną. Chodzi tu nie tylko o wyłudzenia akcyzy i VAT, przestępstwa na rynku kapitałowym, bankowym i ubezpieczeniowym, ale też przestępczość związaną z zamówieniami publicznymi czy przeciwko prawom autorskim.

Autorzy opracowania zaznaczają, że walkę z tego typu przestępczością utrudnia fakt, że działalność gangów prowadzona jest pod przykrywką legalnie działających firm i przy wykorzystaniu podstawionych osób - tzw. słupy lub specjalnie utworzone firmy zawieszają lub kończą działalność tuż po przeprowadzeniu niezgodnych z prawem operacji finansowych. Dodatkowo w celu ukrycia swojej działalności gangi korzystają z korupcji i prania brudnych pieniędzy, dzięki czemu legalizują i ukrywają zdobyte korzyści majątkowe.

Kolejnym istotnym obszarem, jeśli chodzi o przestępczość zorganizowaną w Polsce, jest przestępczość narkotykowa. Polska, ze względu na położenie na przecięciu szlaków przemytniczych, jest zarówno państwem tranzytowym - dla kokainy i heroiny, jak i znaczącym producentem narkotyków syntetycznych - głównie amfetaminy.

Nowym trendem jest udział polskich obywateli w przemycie narkotyków do Skandynawii, z pominięciem terytorium Polski. Coraz częściej też na polski rynek trafiają narkotyki naturalne - np. marihuana, a Polska stała się znaczącym importerem narkotyków z grupy cannabis, czyli wytwarzanych z konopi innych niż włókniste.

Według autorów raportu, w najbliższym czasie takie tendencje nie ulegną zmianie. Nadal dominować będą małe, ale dobrze zorganizowane i współpracujące ze sobą gangi. Coraz bardziej będą też nastawione na różnorodność metod działania. Służby zauważają także, że coraz częściej działające w Polsce gangi angażują się w nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych, co ma związek z utrzymującym się zainteresowanie przemytem papierosów do UE z krajów Europy Wschodniej i Chin.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement