Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Top industries in Poland

Top industries in Poland
Są w polskim przemyśle branże, które ciągle radzą sobie bardzo dobrze (Fot. Getty Images)
Polish industrial production fell in August.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kolejne dane potwierdzają, że polski przemysł wpadł w zadyszkę. W lipcu 2014 r. polskie firmy przemysłowe sprzedały tylko o 2,2 proc. więcej produkcji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli dynamika pozostała na niskich poziomach z ostatnich dwóch miesięcy.

Niestety, nic nie wskazuje na to, aby produkcja przemysłowa w najbliższym czasie miała przyspieszać. Produkcja żywności już w lipcu spadała o 2,5 proc. rok do roku, a w obliczu embarga z Rosji te spadki będą się jeszcze nasilać. Ponadto, nastroje przedsiębiorców (na podstawie np. badania PMI) w ostatnich miesiącach się pogorszyły.

"Biorąc pod uwagę wyniki badań koniunktury, kolejne miesiące mogą być dla przemysłu jeszcze nieco słabsze niż odnotowane w lipcu, a dynamika produkcji może coraz bardziej zbliżać się do zera" - twierdzi Piotr Dmitrowski, ekonomista BGK.

W wyraźnym odwrocie cały czas jest polskie górnictwo - wydobycie i przetwórstwo węgla spada o 13 proc. rocznie, co jest już kolejnym miesiącem z rzędu z dwucyfrową ujemną dynamiką. Import z zagranicy plus spadające ceny sprawiają, że kopalnie ograniczają wydobycie.

Rozczarowujące są też wyniki sektora budowlanego. W lipcu roczna dynamika produkcji spadła tu do zaledwie 1,8 proc., wobec 8,7 proc. w poprzednim miesiącu i wobec kilkunastu procent w okresie luty-kwiecień. Czyli po okresie, w którym budownictwo dość skutecznie stawało na nogi po załamaniu z 2012 r., teraz sektor znowu traci impet.

Na szczęście są jednak w polskim przemyśle branże, które ciągle radzą sobie bardzo dobrze. Najlepszym przykładem są producenci mebli. W lipcu ich obroty były o 14,2 proc. wyższe niż przed rokiem. To najlepszy wynik ze wszystkich 34 branż klasyfikowanych przez GUS.

"Przedsiębiorcy zaczęli wierzyć, że okres dekoniunktury w Europie wreszcie się skończył i po latach wstrzemięźliwości inwestycyjnej zaczynają nieco odważniej wydawać pieniądze na projekty rozwojowe" - twierdzi Piotr Kozłowski, dyrektor działu finansowego w Nowy Styl Group, firmie produkującej meble biurowe. Jego zdaniem, popyt rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Innym przykładem gałęzi przemysłu, która nadal doświadcza ożywienia, jest branża motoryzacyjna. Przez rok jej produkcja wzrosła o 14 proc.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement