Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

What Poles think about their work environment?

What Poles think about their work environment?
Fot. Getty Images
According to the survey, three out of four Polish workers feels good in their workplace.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tak wynika z najnowszego sondażu CBOS pt. "Szykany w miejscu pracy". Jak podkreślono w badaniu, samopoczucie w pracy zależne jest od poziomu wykształcenia, sytuacji materialnej, miejsca zamieszkania, sytuacji zawodowej, a także od płci. Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że w swojej pracy czują się dobrze.

Najczęściej zadowolenie z atmosfery panującej w pracy wyrażają mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast oraz małych miejscowości – do 20 tys. ludności, respondenci dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych oraz osoby pracujące w sektorze publicznym. Można również zauważyć, że lepszym samopoczuciem w pracy częściej charakteryzują się badani z wykształceniem średnim lub wyższym niż z podstawowym lub zawodowym.

Co szósty pracownik deklaruje, że w ciągu ostatnich 5 lat był szykanowany przez swojego przełożonego lub przełożoną, w tym co dwudziesty twierdzi, że działo się to często. "Od roku 2002 praktycznie nie zmienił się odsetek zatrudnionych deklarujących doświadczanie szykan ze strony swojego szefa" - podkreśla CBOS.

Rzadsze niż ze strony przełożonych są szykany ze strony koleżanek i kolegów z pracy. Co dwunasty pracownik  twierdzi, że w ciągu ostatnich 5 lat padł ofiarą tego typu zachowań ze strony swoich współpracowników.

Badanych, którzy zadeklarowali, że byli szykanowani przez swoich przełożonych lub koleżanki i kolegów z pracy, ankieterzy zapytali, na czym to szykanowanie polegało. Najwięcej mówiło w tym kontekście o bezzasadnej krytyce, podważaniu autorytetu i kompetencji czy też o tworzeniu złej atmosfery. "Respondenci wymieniali tu różnego rodzaju niewłaściwe zachowania, w tym poniżające traktowanie, czepianie się, nieuzasadnione pretensje, ośmieszanie, a nawet znęcanie się psychiczne" - czytamy w raporcie.

14 proc. badanych, którzy doświadczali szykan, mówiło ankieterom o różnego rodzaju niepieniężnych karach i represjach, głównie związanych z obciążaniem zbyt dużą ilością obowiązków, przymusowym zostawaniem po godzinach, niemożnością robienia należnych przerw w pracy czy też wzięcia urlopu w dogodnym dla siebie czasie.

Badanie przeprowadzono 8–14 maja 2014 roku na reprezentatywnej 1074-osobowej losowo-adresowej próbie dorosłej ludności Polski.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement