Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Holidays abroad out of reach for Poles this summer

Holidays abroad out of reach for Poles this summer
Większość Polaków spędza urlop w kraju, a tylko nielicznych stać na wyjazd za granicę (Fot. Getty Images)
Over 50 percent of Poles are not planning to go on holiday this year, with most people deciding on either staying at home or vacationing in the country.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sezon urlopowy Polaków rozpoczyna się już w czerwcu - wraz z „długim weekendem” w okolicy Bożego Ciała - a kończy we wrześniu. Ponad połowa pracujących Polaków planuje do końca września spędzić łącznie od 5 do 15 dni roboczych na urlopach. Najczęściej planują oni jeden urlop w sezonie wakacyjnym (około połowa badanych), a rzadziej dwa (około 1/5 badanych) czy trzy lub cztery krótsze urlopy (do 5 proc. pracowników). Zdecydowanie najczęściej urlopowicze wybierają wypoczynek 2-tygodniowy.

Jednak, jak wynika z badań Work Service, nie każdy pracownik może sobie pozwolić na solidny wypoczynek po przepracowanym półroczu. Takie urlopy częściej planują zatrudnieni na umowie na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin. Rzadziej dłuższe wakacje planują osoby samozatrudnione, zatrudnione na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło.

"Blisko 11,5 proc. całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika stanowią koszty urlopów" – szacuje Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service. "Dlatego długie wakacje coraz częściej są przywilejem osób zatrudnionych na etatach. To nie oznacza, że osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, na przykład na podstawie umów typu zlecenie lub o dzieło, nie potrzebują długiego wypoczynku. Są to często osoby łączące zatrudnienie w kilku miejscach, pracujące dużo więcej niż etatowcy. Długi urlop dla tej grupy pracowników jest bardzo wskazany, bo minimalizuje ryzyko wypalenia zawodowego, które dotyka przepracowanych" – dodaje Hanczarek.

Urlopy najczęściej planują osoby z wyższym wykształceniem (81 proc.), a najrzadziej pracownicy z wykształceniem zawodowym (60 proc.). Dobrze wyedukowani pracownicy preferują odpoczynek podczas dłuższych urlopów, co najmniej dwutygodniowych. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że 63 proc. badanych z wyższym wykształceniem zamierza wziąć co najmniej 10 dni urlopu; takie plany ma tylko 38 proc. osób z wykształceniem zawodowym.

Dłuższe, co najmniej dwutygodniowe urlopy planowane są przede wszystkim na lipiec i sierpień (16-17 proc. badanych). We wrześniu rzadsze są urlopy dłuższe i najkrótsze. 

Poza tym, większość Polaków spędza urlop w kraju, a tylko nielicznych stać na wyjazd za granicę. "Bariera finansowa dotyczy zarówno osób zarabiających najmniej, jak i na przykład dobrze opłacanych menedżerów, którzy równie niechętnie planują dłuższy wypoczynek" – podumowuje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement