Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland to fight for menthol cigarettes sale

Poland to fight for menthol cigarettes sale
W Polsce papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk (Fot. Getty Images)
Polish officials are expected to try to block the ban on menthol cigarettes included as part of the EU's new Tobacco Products Directive (TPD).
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformował CIR, skargę przygotował resort spraw zagranicznych. Zostanie ona wniesiona w trybie artykułu 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Termin na wniesienie skargi mija z końcem lipca. W uzasadnieniu Polska argumentuje, że papierosy mentolowe są obecne na rynku polskim od 1953 r. i powinny być traktowane jak wyroby tradycyjne.

W Polsce papierosy mentolowe produkuje sześć fabryk. Na eksport trafia ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. na rynki państw członkowskich UE. W komunikacie CIR podkreślono, że "zdaniem Polski, całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów spowoduje istotne konsekwencje gospodarcze". Jak informował niedawno wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, w sprawie skargi doszło do konfliktu tego resortu z ministerstwem zdrowia. Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk pytany o komentarz w sprawie skargi wyjaśnił: "Rząd podejmuje decyzje i to decyzja rządu".

Decyzję rządu z satysfakcją przyjęły organizacje pracodawców: Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. "Zdaniem Lewiatana istnieją bardzo poważne podstawy, iż zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie nie spełnia przesłanek stanowienia prawa unijnego na podstawie art. 114 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie Lewiatana.

Organizacja przypomniała, że cała dyrektywa tytoniowa została ustanowiona właśnie na podstawie tego przepisu Traktatu o funkcjonowaniu UE. Zdaniem Konfederacji zakaz nie ma celu ekonomicznego, nie wspiera swobodnego przepływu towarów, a wręcz przeciwnie - likwiduje szczególny rynek wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie. 

Nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych ludzi. Jej przepisy są szczególnie niekorzystne dla naszych producentów, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE. Zgodnie z dyrektywą od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy. To oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.

Zakazowi mentoli od dawna sprzeciwiała się Polska, będąca największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE; przoduje też, jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów typu slim i mentoli. Pierwotny projekt dyrektywy tytoniowej, zaproponowany przez KE, przewidywał także wprowadzenie zakazu sprzedaży cienkich papierosów (slim), co zostało jednak odrzucone przez kraje Unii i PE.

Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków, każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement