Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles from Ireland help to creat Polish brand

Poles from Ireland help to creat Polish brand
Uczestnicy spotkania w Senacie.
Polish experts have met with the Polish community leaders from around the world in the Senate of the Republic of Polish in Warsaw to debate about creating Polish brand.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

10 lat temu Willy Ollins, jeden z największych specjalistów od budowania wizerunku i brandingu państw zaproponował, by Polska budowała swoją markę wokół pojęcia „Creative Tensions”. Jacy są Polacy? Kreatywni, dynamiczni, dążący do zmian i pracowici. Czasem można ich nieźle docisnąć, ale potem oddają energię ze zdwojoną siłą. Po 10 latach wrócono do tego tematu i po raz pierwszy udało się wypracować jeden wspólny przekaz o Polsce, który docelowo ma być wykorzystywany w komunikacji prowadzonej przez wszystkie instytucje rządowe. 

Podczas spotkania zorganizowanego w ramach Zjazdu Absolwentów Szkoły Liderów uczestnicy mieli okazję wziąć udział w seminarium na temat Zasad Komunikacji Marki Polska, prowadzonym przez specjalistów z Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tematem przewodnim była rola diaspory polskiej w promowaniu marki Polska. Jest to tyle istotne, że migracja staje się coraz bardziej znacząca - w chwili obecnej zauważamy trzykrotny wzrost ilości ludzi żyjących poza granicami swojego kraju, a zjawisku temu sprzyja rozwój technologii, pozwalający na bycie w obiegu informacji z kraju pochodzenia i utrzymywanie kontaktu z rodakami.  

W samej Irlandii żyje obecnie ponad 122 tysiące Polaków, stanowiąc tym samym największą grupę wśród mniejszości narodowych w tym kraju. „W tworzeniu pozytywnego wizerunku marki Polska, poza jej historią i stereotypami, istotne znaczenie mają przede wszystkim ludzie, którzy przyjechali do Irlandii, nazywając ją drugim domem” - podkreśla Agnieszka Wieczorkowska z Dublina, uczestniczka spotkania.

W czasie spotkania senator Łukasz Abgarowicz podkreślił, że „ w marketingu jest zasada, że najlepszą reklamą, najlepszym wsparciem marki czy sprawy są dobre opinie opowiadane przez ludzi swoim przyjaciołom. Ten marketing bezpośredni, czy dyplomacja bezpośrednia, spotkania Polaków ze swoimi środowiskami w miejscach zamieszkania są bardzo istotne”. Wizerunek marki kraju jest sumą wyobrażeń na jego temat i odnosi się do obszarów, w których kraj jest aktywny. Polacy, ich pozytywne cechy, potencjał i kompetencje, a także dokonania i osiągnięcia czy produkty, które wytworzyli są tym pryzmatem, przez który budowany jest wizerunek marki Polska poza granicami kraju.

W drugiej części spotkania zaprezentowano projekty promujące Polskę, realizowane przez absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych z różnych krajów. Wśród wymienionych projektów uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o kampanii społecznej „Jesteś u siebie. Zagłosuj”, realizowanej w Irlandii przed wyborami samorządowymi w maju 2014 roku.

Spotkanie liderów polonijnych z całego świata było częścią zjazdu organizowanego przez stowarzyszenie „Szkoła Liderów” w Warszawie. Była to również okazja do świętowania 20-lecia szkoły, która przez lata swojej działalności kształciła polskich aktywistów na całym świecie oraz wspierała ambitne i zaangażowane jednostki w Polsce.

W wizycie w Senacie wzięli udział: Artur Banaszkiewicz (koordynator kampanii „Jesteś u siebie. Zagłosuj!”), Joanna Dobosz-Chuda (jedna ze współorganizatorek festiwalu Polskiej Sztuki w Limerick - Polish Art Festival), Barnaba Dorda (koordynator kampanii „Jesteś u siebie. Zagłosuj”), Sylwia Gołębiewska (dyrektor polskiej Szkoły w Dundalk) oraz Agnieszka Wieczorkowska (Blue Pear - Association for Creative Education, BADIG, Ballymun Intercultural Group). Wszyscy działają w Forum Polonia.
 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement