Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

David Cameron risks 'alienation', public figures claim

David Cameron risks 'alienation', public figures claim
David Cameron zbulwersował brytyjskie społeczeństwo, wypowiadając się na temat religii państwa (fot. Getty Images)
David Cameron risks causing 'alienation' in society by saying Britain is a 'Christian country', a group of public figures has warned.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
"Wielka Brytania musi być bardziej pewna swojej wiary chrześcijańskiej" - zauważył premier, wzbudzając tymi słowami niemal natychmiastową rekcję ze strony naukowców, pisarzy, znanych osobistości świata kultury i mediów. Wszyscy oni - łącznie ponad 50 nazwisk, wśród których znalazł się znany pisarz Terry Pratchett - wystosowali w tej sprawie list otwarty, który przekazali dziennikowi "Daily Telegraph".

"Premier ma prawo do swoich przekonań religijnych, tak jak każdy z nas. Sprzeciwiamy się jednak uznawaniu Wielkiej Brytanii jako kraju chrześcijańskiego, bo może to wywołać negatywne konsekwencje zarówno z punktu widzenia politycznego, jak i społecznego" - czytamy w piśmie, cytowanym przez portal BBC.

Sygnatariusze listu podkreślają również, że Zjednoczone Królestwo to "pluralistyczne społeczeństwo", które w dużej mierze nie jest religijne, a stwierdzenie Camerona "sprzyja alienacji i podziałowi kraju".

Działający na rzecz obrony praw człowieka Peter Tatchell, w wywiadzie dla BBC Radio 4 stwierdził, że określenie Wielkiej Brytanii krajem chrześcijańskim "nie jest zgodne z prawdą". Powołał się przy tym na wyniki ankiety You Gov pokazującej, że aż 65% osób określa siebie jako "niereligijne".

Tymczasem z ostatniego spisu powszechnego w Anglii i Walii z 2011 roku wynika, że liczba chrześcijan spadła o 4 mln, jednak wciąż 59% mieszkańców tych regionów uważa się za chrześcijan.

W badaniu British Social Attitudes Survey, przeprowadzonym także w 2011 roku, respondenci określili swoją przynależność do grup wyznaniowych w sposób następujący:
- chrześcijaństwo - 45,91%, w tym: anglikanizm (Kościół Anglii) - 21,08%; katolicyzm - 8,67%; prezbiterianizm (Kościół Szkocji) - 2,27%; metodyzm – 1,33%; baptyzm – 0,60%;
- islam - 3,38%;
- hinduizm - 2,23%;
- judaizm - 0,76%;
- sikhizm - 0,42%;
- inne wyznanie - 0,57%;
- brak religii - 45,73%.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement