Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles underpaid, overworked or bored with their job?

Poles underpaid, overworked or bored with their job?
Polacy zmieniają pracę, bo szukają lepszych warunków (Fot. Thinkstock)
HR firm Randstad says most Polish employees looks for better hikes in a last half year compared to previous 6 months.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Według sondażu firmy rekrutacyjnej Randstad, 24 proc. Polaków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zmieniło pracę. To o 6 pkt proc. więcej niż średnia dla krajów europejskich. Wyższy odsetek - 25 proc. - odnotowano jedynie w Wielkiej Brytanii. W IV kwartale 2013 r. zmieniających pracę w Polsce było 17 proc.

Polacy bardziej śmiali
W ocenie Katarzyny Gurszyńskiej z Randstad oznacza to generalną zmianę sytuacji na rynku pracy i większą śmiałość pracowników do decydowania się na zmianę. Ponad połowa z osób zmieniających pracę, to osoby młode, najwięcej z grupy 18-25 lat. Częściej pracę zmieniały kobiety niż mężczyźni.

49 proc. spośród osób, które zdecydowały się na zmianę pracy, wskazało, że głównym powodem była chęć polepszenia warunków zatrudnienia. Na kolejnym miejscu wymieniano osobiste pragnienie zmiany (30 proc.) i niezadowolenie z pracodawcy (spadek do 26 proc.).

Ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda tłumaczył, że na naszym, ale też na światowych rynkach pracy, najbardziej rotują młodzi, bo mają najmniej do stracenia. "Zwykle nie są rozpieszczani przez pracodawców, sami też szukają dla siebie miejsca, które będzie pasowało najlepiej do ich profilu i tego, co chcą robić w życiu" - oświadczył.

Problem? Brak młodych pracowników
Komuda uważa, że coraz większym problemem polskiego rynku pracy może być brak młodych pracowników, którzy coraz częściej wybierają zajęcie za granicą. "Skoro start do pracy jest równie stresujący i wymagający w Polsce i za granicą, to młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy to warto robić w Polsce" - dodał specjalista.

"Czy lepiej nie zrobić tego za granicą - w obcym języku w innej kulturze, ale przystosowując się do warunków, gdzie płaca minimalna jest pięć razy wyższa niż w Polsce - gdzie zaczynam na pięciokrotnie wyższym poziomie niż w kraju, nawet jeśli to tylko praca z mopem czy na zmywaku" - tłumaczył Komuda.

W ocenie eksperta dla Polski taka sytuacja może być jednym z większych zagrożeń i dramatów, które mogą nas czekać w przyszłości. "Będzie się nam poprawiał rynek pracy, a nie będziemy mieli na tym rynku młodych ludzi do pracy, bo będą zaczynali gdzie indziej" - podkreślił.

Trzy czwarte Polaków: "Jest szansa na pracę"
Randstad zapytał też o ocenę ryzyka utraty pracy. W sumie 31 proc. wyraża: dużą lub umiarkowaną obawę o utratę pracy. Grupa ta wzrosła od poprzedniego badania w grudniu 2013 r. o 4 pkt proc. Średnia unijna to 27 proc. a największy odsetek obawiających się o utratę zajęcia zanotowano podczas badania w Grecji (45 proc.), a najmniejszy (17 proc.) w Austrii.

75 proc. badanych przez Randstad Polaków ocenia, że ma szanse na znalezienie jakiejkolwiek innej pracy, a 65 proc. pracy porównywalnej z obecną. Na tle krajów europejskich jesteśmy wśród największych optymistów, średnia europejska to 61 proc. i 53 proc. - podała Gurszyńska.

Badanie "Monitor Rynku Pracy" przeprowadziła firma Randstad w 32 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i w Australii.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement