Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles: There is no job in Poland

Poles: There is no job in Poland
Duża liczba Polaków wciąż wybiera pracę w krajach Europy Zachodniej, w tym w Wielkiej Brytanii czy Niemczeh (Fot. Getty Images)
According to the survey, three quarters of Poles think that situation on the Polish labour market is bad.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Z badania CBOS wynika, że negatywne opinie o krajowym rynku pracy najczęściej wyrażają osoby, które źle oceniają swoją sytuację materialną (90 proc. opinii negatywnych), w tym zwłaszcza bezrobotni; a ponadto respondenci uzyskujący najniższe dochody per capita oraz osoby w wieku powyżej 64 lat.

"Nieco lepiej niż inni kwestię zatrudnienia w Polsce oceniają natomiast przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla oraz prywatni przedsiębiorcy" - napisano w raporcie z badań.

CBOS odnotował też, że od marca zeszłego roku wyraźnie poprawiły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w kolejnych dwunastu miesiącach. Obecnie 27 proc. ankietowanych (spadek w ciągu roku o 19 proc.) przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie, z czego 5 proc. (spadek o 5 proc.) spodziewa się radykalnego pogorszenia.

54 proc. respondentów (wzrost o 15 proc.) było zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, natomiast 11 proc. (wzrost o 3 proc.) respondentów oczekuje w tym względzie poprawy, przy czym jedynie sporadycznie wyrażany jest zdecydowany optymizm.

"Analiza opinii respondentów zebranych w ostatnim trzynastoleciu wyraźnie pokazuje, iż społeczne oceny w dużej mierze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację na rynku pracy w Polsce" - ocenia CBOS.

Jak wskazano w raporcie z badań, po istotnym wzroście zadowolenia notowanym w latach 2006–08, w 2009 r. – wraz z nadejściem pierwszej fali kryzysu gospodarczego w Europie – opinie Polaków o krajowym rynku pracy znacząco się pogorszyły i rozpoczął się widoczny trend spadkowy. CBOS zauważa przy tym, że w ostatnim roku trend ten "został dość znacząco wyhamowany".

Badanie przeprowadzono metodą w dniach 6–12 marca br. na liczącej 1 098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement