For mushroom pickers Poland is like a paradise

For mushroom pickers Poland is like a paradise
, Poland, 7

Every year in Polish forests there are around 20mln kg of edible mushrooms.

News available in Polish
Leśnicy przekonują, że Polska to prawdziwy raj dla grzybiarzy. W naszych lasach występuje ponad tysiąc jadalnych gatunków grzybów, choć najczęściej zbieramy tylko kilkanaście tych najpopularniejszych. Leśnicy ostrzegają przed zbieraniem grzybów nieznanych. Radzą, by w razie wątpliwości sięgnąć po kieszonkowy atlas grzybów, który warto mieć przy sobie podczas grzybobrania.

Lasy Państwowe zarządzają blisko 80 proc. terenów leśnych, dlatego Polacy mają wolny wstęp do lasów i mogą swobodnie korzystać z runa leśnego. W Polsce zakaz zbierania dotyczy tylko gatunków chronionych.

Zdaniem Mariusza Turczyka z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, obywatele innych krajów mają znacznie bardziej utrudniony dostęp do lasów. "Jest to częściowo skutek dominującej w innych państwach własności prywatnej w lasach, co ogranicza wstęp do nich, ale też i przepisów" - stwierdził.

W wielu krajach, np. w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, pojedyncza osoba zebrać może tylko określoną ilość grzybów (do 1-2 kg). W Belgii czy Holandii ich zbieranie jest w większości regionów albo w całym kraju w ogóle zakazane. Obok limitów ilościowych istnieją także czasowe, jak choćby w Austrii. We Francji nawet za grzybobranie w lasach publicznych trzeba płacić, a owocniki można zachować tylko do użytku własnego.

Leśnicy zachęcają do korzystania z polskich lasów. Z myślą o zmotoryzowanych amatorach grzybów, od sierpnia do października w pobliżu miejsc szczególnie upodobanych przez grzybiarzy tworzą specjalne "grzyboparkingi".

W lasach organizowane są też wspólne grzybobrania, czyli rodzinne festyny i pikniki, podczas których można m.in. pochwalić się swymi grzybiarskimi rekordami i sprawdzić umiejętności w rywalizacji z innymi grzybiarzami.

PAP / Adriana C.
Dodaj wiadomość do:
Advertisement

CurrencyRates by NBP, date: 27 May 2016

British Pound 1 GBP (£) = 5.7738 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.4063 zł -0.02 zł
U.S. Dollars 1 USD ($) = 3.9393 zł -0.03 zł
Switzerland Francs 1 CHF (Fr) = 3.9795 zł -0.02 zł
Canadian Dollar 1 CAD ($) = 3.0220 zł 0.00 zł

Currency Converter

to
Advertisement