Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy z Wielkiej Brytanii nie zgłaszają ataków nienawiści, bo się boją

Polacy z Wielkiej Brytanii nie zgłaszają ataków nienawiści, bo się boją
Kwiaty złożone w miejscu zamordowania polskiego imigranta w Harlow, w Anglii. (Fot. Getty Images)
Ubliżanie, przezwiska, wulgarne napisy na polskich sklepach - niemal każdego dnia Polacy z Wielkiej Brytanii zmagają się z przejawami niechęci ze strony Wyspiarzy. Polscy imigranci nie zgłaszają jednak przestępstw, bo obawiają się, że pogorszą tym i tak niepewną już sytuację po referendum w sprawie Brexitu.
Reklama
Reklama

„Premier Theresa May nie zapewniła obywateli krajów unijnych, że po Brexicie będą nad Tamizą mogli spokojnie żyć i pracować. Większość nie zgłasza więc ataków rasistowskich, bo się zbyt boi” - dziennik „The Independent” cytuje mieszkającą w Londynie Joannę Młudzińską, przewodnicząca Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Dzisiaj, 10 stycznia 2016 roku, przedstawi ona tę sprawę przed parlamentarną komisją w sprawie „przestępstw nienawiści”. Będzie zatem reprezentować prawie 1 milion Polaków z Wielkiej Brytanii i w sumie 3 miliony obywateli krajów unijnych.

Statystyki są bezlitosne. Brytyjska policja podaje, że liczba przestępstw motywowanych pochodzeniem lub wyznaniem ofiary znacznie zwiększyła się po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. Wzrost liczby tego typu przestępstw w Anglii i Walii wzrósł tam o 41% do 5 468 – podaje Home Office .

"Statystyki pokazują, że teraz mamy niewielki spadek ataków nienawiści w porównaniu z tym, co obserwowaliśmy tuż po referendum, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie przestępstwa są nam zgłaszane” - twierdzi Mark Hamilton z The National Police Chiefs' Council's (NPCC).

Zgodnie z informacjami ambasady RP w Londynie, w ciągu kilku ostatnich miesięcy polskie służby konsularne interweniowały w ponad 30 przypadkach incydentów, które są badane jako potencjalnie motywowane nienawiścią na tle narodowościowym.

W najpoważniejszym wydarzeniu tego typu - w Harlow, w hrabstwie Essex - zginął 40-letni Polak, a jedna osoba została ranna.

Brytyjscy politycy potępiają ataki nienawiści w kraju. Przestępstwa na tle narodowościowym, religijnym i rasowym nasiliły się po referendum w sprawie Brexitu. Z tego powodu zainicjowano akcję #BetterThanThat, którą oficjalnie wspiera nawet premier Theresa May i parlamentarzyści wszystkich partii.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama