Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Węgry i Słowacja przeciwko UE. Kraje zaskarżą obowiązkowe kwoty migrantów

Węgry i Słowacja przeciwko UE. Kraje zaskarżą obowiązkowe kwoty migrantów
Premier Węgier Viktor Orban nie zgadza się z decyzją Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Rząd Węgier odwołał się dzisiaj do unijnego Trybunału Sprawiedliwości od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielenia tysięcy migrantów między kraje UE - zapowiedział węgierski premier Viktor Orban. Podobny pozew złożyła wczoraj Słowacja.
Reklama
Reklama

"Węgry złożą dziś w trybunale europejskim odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie obligatoryjnego osiedlania migrantów na terytorium węgierskim" - zapowiedział premier kraju.

Podobną decyzję podjęła wczoraj Słowacja, o czym poinformował premier Robert Fico.

"Ta decyzja (o kwotach) została podjęta wbrew europejskiemu prawu. Kwoty uważamy za niemożliwe do zrealizowania. Praktyka pokazuje, że kwoty są fiaskiem" - oświadczył Fico po posiedzeniu rządu, na którym zatwierdzono wystąpienie z pozwem.

O rozdzieleniu 120 tys. uchodźców postanowili we wrześniu unijni ministrowie spraw wewnętrznych znaczną większością głosów. Przeciwko były Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu. Słowacja oświadczyła później, że nie podporządkuje się tej decyzji i zaskarży ją przed unijnym sądem.

Parlament Węgier uchwalił w listopadzie ustawę, dającą rządowi pełnomocnictwa do sądowego zaskarżenia obowiązkowych kwot. We wrześniu Węgry przyjęły restrykcyjne przepisy dotyczące imigrantów, przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. Kraj ten jest krytykowany nie tylko za przepisy antyimigracyjne, ale też brutalne działania policji wobec uchodźców.

Słowacki pozew domaga się, by Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał wprowadzenie obowiązkowych kwot za niebyłe. Bratysława argumentuje, że decyzja ministrów spraw wewnętrznych była sprzeczna z uchwałą szczytu przywódców państw Unii Europejskiej, którzy według Fico opowiedzieli się przeciwko kwotom. Ponadto zdaniem słowackiego rządu ich wprowadzenie odbyło się z naruszeniem prawa parlamentów narodowych UE i Parlamentu Europejskiego do współdecydowania o tym.

"Rozumiemy, że Rada ministrów spraw wewnętrznych powinna decydować jednomyślnie, a nie większością głosów, gdyż w tym wypadku głosowano w sprawie projektu komisji i doszło do zmian w tym projekcie. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym powinno się tutaj rozstrzygać jednomyślnie" - zaznaczył Fico.

Czeski rząd zadecydował, że nie przyłączy się do słowackiego pozwu. Zdaniem premiera Bohuslava Sobotki działanie takie zagroziłoby pozycji Republiki Czeskiej w UE.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama