Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy nie będą mogli głosować w następnym referendum niepodległościowym Szkocji

Polacy nie będą mogli głosować w następnym referendum niepodległościowym Szkocji
Czy w Szkocji będzie kolejne referendum niepodległościowe? (Fot. Getty Images)
Obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Szkocji najprawdopodobniej nie będą mieli prawa do głosowania w przyszłym referendum niepodległościowym, jeśli odbędzie się ono po Brexitie - sugerują eksperci.
Reklama
Reklama

Sondaże pokazują, że Polacy i inni obywatele krajów unijnych, głosując w referendum Indyref2 mogli zmienić wynik głosowania na korzyść Nicoli Sturgeon i jej rządu oraz przybliżyć marzenie o niepodległej Szkocji.

Jednak w odróżnieniu od pierwszego plebiscytu, wiele tysięcy Europejczyków nie mogłoby głosować w kolejnym, jeśli zostanie on przeprowadzony po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Richard Marsh i Fabian Zuleeg ze Szkockiego Centrum Stosunków Europejskich twierdzą, że Polacy i inni obywatele krajów unijnych mieliby zdecydowany wpływ na wynik kolejnego referendum szkockiego - do 51% na korzyść niepodległości.

Niestety konsekwencją Brexitu może być odebranie Polakom i innym obywatelom państw UE prawa głosu w plebiscycie – podaje "The Scotsman”.

Szacuje się, że w Szkocji mieszka kilkaset tysięcy obywateli UE, w tym około 100 tysięcy Polaków.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon w zeszłym roku w szkockim parlamencie oznajmiła, że jej rząd "wstrzymuje dotychczasowe plany" przeprowadzenia drugiego referendum niepodległościowego, które miałoby się odbyć na jesieni 2018 lub wiosną 2019 roku.

Szkocka polityk wyjaśniła, że przyjmuje do wiadomości głosy wyborców, aby poczekać z przygotowaniami drugiego referendum do chwili uzyskania większej jasności w sprawie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Rząd Szkocji oświadczył ostatnio, że chce osiągnąć takie samo porozumienie, jak Irlandia Północna w przypadku, gdyby ta pozostała w ramach jednolitego rynku i unii celnej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

W marcu 2017 roku szkocki parlament w Edynburgu poparł rządowy wniosek o drugie referendum, które miałoby pozwolić Szkotom zdecydować o ich przyszłości przed planowanym na marzec 2019 roku opuszczeniem Wspólnoty. Nicola Sturgeon wysłała do brytyjskiej premier Theresy May formalny wniosek w tej sprawie.

Podczas pierwszego referendum niepodległościowego w 2014 roku 55 procent mieszkańców Szkocji zagłosowało za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, a niepodległość wybrało 45 procent głosujących.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama