Menu

Pszczoły i motyle w Wielkiej Brytanii zagrożone. Winna aura

Pszczoły i motyle w Wielkiej Brytanii zagrożone. Winna aura
Gatunki motyli w Wielkiej Brytanii są zagrożone. (Fot. Thinkstock)
Liczba pszczół, os i motyli w Zjednoczonym Królestwie drastycznie spada. Eksperci winią za to zmienną i nieprzewidywalną pogodę, jaka panuje na Wyspach już od ponad dekady.
Reklama

„Aura płata figla nie tylko ludziom - chłodne lata i ciepłe zimy uderzają także w owady. Tak dzieje się od co najmniej 10 lat, ale najgorszy dla pszczół i motyli był mijający rok” – ocenia National Trust.

Z całego kraju napływają niepokojące wieści. I tak w miejscowości Lytes Cary w hrabstwie Somerset populacja trzmieli spadła o 85% w stosunku do poprzedniego roku. National Trust Purbeck w Dorset z kolei martwi się spadkiem liczby motyli zwanych polowcami szachownicami, która zmalała o 73%.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii uważają, że ocieplenie klimatu grozi wyginięciem w tym kraju kilku gatunków motyli wyjątkowo wrażliwych na upały. Jeśli emisje CO2 utrzymają się na obecnym poziomie i klimat będzie się ocieplać, znikną bielinek kapustnik i osadnik egeria. 

Na Wyspach regularnie spada liczba pszczół. (Fot. Thinkstock)

Niektóre gatunki motyli mogą wyginąć w Wielkiej Brytanii do 2050 roku - ocenili naukowcy w badaniu opublikowanym w "Nature Climate Change". Nawet najniższe prognozowane nasilenie ocieplenia klimatu może zdziesiątkować populację motyli - ostrzegli naukowcy.

Latem 2016 roku znany przyrodnik David Attenborough namawiał Brytyjczyków do liczenia motyli (Big Butterfly Count), aby pomóc naukowcom znaleźć przyczyny ich ginięcia.

Obecność owadów w życiu człowieka jest bardzo ważna, bez pszczół wiele upraw ogrodniczych przestałoby istnieć. W zapylaniu roślin biorą udział nie tylko pszczoły miodne, ale również trzmiele, pszczoły samotnice, motyle, a nawet muchówki.

Ponad 75% spośród czołowych gatunków roślin uprawianych na Ziemi zależy od organizmów zapylających.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama