Menu

Irlandia Północna: Nie będzie strzeżonych granic po Brexicie

Irlandia Północna: Nie będzie strzeżonych granic po Brexicie
Przedstawiciele obu Irlandii nie chcą powrotu granic. (Fot. Getty Images)
Nie ma planów powrotu do strzeżonych granic między Republiką Irlandii a Irlandią Północną, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską - zapewnił wczoraj David Davis, sekretarz ds. Brexitu. Podczas wizyty w Belfaście podkreślił, że nie będzie "powrotu do przeszłości" - czyli przejść granicznych strzeżonych przez uzbrojonych funkcjonariuszy.
Reklama

Sekretarz spotkał się z pierwszym ministrem Irlandii Północnej, Arlene Foster. Liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej określiła spotkanie jako “pożyteczne”. Davis rozmawiał następnie z ministrem finansów z partii Sinn Feinn, Máirtínem Ó’Muilleoirem. Sinn Féin prowadziła przed referendum w sprawie Brexitu kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach UE.

David Davis zapewnił dziennik "Belfast Telegraph", że “nie będzie powrotu do przeszłości".

“Od wielu lat obowiązuje wspólny obszar podróży pomiędzy Wielka Brytanią a Republiką Irlandii, było tak jeszcze na długo przed wstąpieniem obu państw do Unii Europejskiej. Zdecydowanie nie chcemy strzeżonych granic ani niepotrzebnych barier dla handlu. Wypracujemy praktyczne rozwiązanie, które będzie dobrze działało dla wszystkich” - obiecał.

Polityk odniósł się także do obaw mieszkańców Irlandii Północnej w związku z wpływem na gospodarkę utraty dopłat z Unii Europejskiej po Brexicie. Największy niepokój odczuwają rolnicy, których każde 8,50 funta na 10 dochodu pochodzi z subwencji unijnych.

“Rolnictwo jest ważną częścią gospodarki Irlandii Północnej i rząd będzie robił wszystko, aby zapewnić podobny poziom dopłat bezpośrednich do 2020 roku” - zapewnił Davis.

Dodał, że wycofanie się z Brexitu popsułoby stosunki Wielkiej Brytanii z Irlandią. “Współpracujemy z irlandzkim rządem i wierzę, że ten proces tylko wzmocni nasze relacje. Brexit nie powinien także zmienić polityki rządu Irlandii Północnej. Wynik referendum nie zmienia priorytetów rządu. Wspólnie ze wszystkimi partiami politycznymi oraz irlandzkim rządem będziemy nadal pracować na rzecz pokoju, stabilności i pomyślnego prosperowania Irlandii Północnej. Naszym celem jest jeszcze bezpieczniejsza przyszłość ludzi, którzy tu żyją” - zakończył David Davis.

W podobnym tonie wypowiedziały się niedawno same władze Irlandii Północnej, które obawiały się możliwości przywrócenia strzeżonych granic.

 

  Komentarze


  • Emigrant
   2 września 2016, 18:54

   Odzyskajmy kontrole swoich granic krzyczeli a teraz jak im po drodze z irlandia to zmieniaja spiewke. Uwazam ze irlandia (Republic) bedac czlonkiem eu powinna miec granice z panstwem ktore czlonkiem nie jest bo granice zewnetrzne eu powinne byc szczelne a tak zrobi sie luka!

  • Cien
   3 września 2016, 07:11

   Poczekamy zobaczymy. A ta scierka May niech szybciutko uruchamia ta procedure wyjscia z UE.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama