Menu

Irlandia Północna odłączy się od Wielkiej Brytanii? Rząd chce referendum ws. zjednoczenia Irlandii

Irlandia Północna odłączy się od Wielkiej Brytanii? Rząd chce referendum ws. zjednoczenia Irlandii
Wiceszef lokalnego rządu Martin McGuinness chce referendum w Irlandii Północnej. (Fot. Getty Images)
Po decyzji ws. Brexitu rząd w Londynie powinien rozpisać referendum, w którym mieszkańcy Irlandii Płn. zdecydują, czy Ulster ma wystąpić ze Zjednoczonego Królestwa i połączyć się z Republiką Irlandii - oświadczył wiceszef lokalnego rządu Martin McGuinness.
Reklama

"Rząd brytyjski nie ma już demokratycznego mandatu do reprezentowania poglądów Północy w jakichkolwiek przyszłych negocjacjach z Unią Europejską. Uważam, że ciąży na nim polityczny imperatyw rozpisania border poll (wyborów w sprawie granic)" - oświadczył dzisiaj w rozmowie z północnoirlandzkim nadawcą RTE McGuinness, który w regionalnym rządzie zajmuje stanowisko zastępcy pierwszego ministra (wicepremiera).

"Border poll" nazwano północnoirlandzkie referendum z 1973 roku w sprawie zakończenia podziału Irlandii. Ogromna większość głosujących opowiedziała się wówczas za pozostaniem Irlandii Północnej w składzie Zjednoczonego Królestwa.

"Znajdujemy się teraz na niezbadanych wodach, nikt tak naprawdę nie wie, co się teraz stanie. Konsekwencje dla nas wszystkich na wyspie Irlandia są absolutnie ogromne. Może to mieć daleko idące skutki dla naszej północnoirlandzkiej gospodarki" - dodał McGuinness.

Wcześniej przewodniczący partii Sinn Fein, Declan Kearney, oświadczył, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, to brytyjski rząd "utraci wszelki mandat", by reprezentować interesy mieszkańców Irlandii Północnej.

Sinn Fein to największa północnoirlandzka partia narodowa.

 

  Komentarze


  • A J
   24 czerwca 2016, 12:50

   No i sie zaczelo...Anglia wkopala sie po same uszy.Niech sie jeszcze Szkocja odlaczy,wkoncu 70% szkotow glosowalo za pozostaniem w UE.

  • Mowi jak jest
   24 czerwca 2016, 12:51

   Szkocja tez powinna być niezależna. Czego im szczerze życzę.

  • Wer
   24 czerwca 2016, 13:15

   i sie zaczal poczatek konca islamskiej organizacji merkelowej.

  • Alfred Nagly
   24 czerwca 2016, 13:37

   no i zostanie sie zamiast United Kingdom bedzie nowe panstwo The Anglo-Welsh Union kiedy NI i Scots wyjda z UK

   maja co chcieli

  • Mc Thomas
   24 czerwca 2016, 14:09

   To nie Unia Europejska umiera ty pomarszczony pajacu Farage!!!! Unia Europejska ma się świetnie. To Wlk. Brytania umiera, a właściwie już jest martwa! Pozdrowienia ze Szkocji.

  • Poloangol
   24 czerwca 2016, 14:29

   do domku sie szykujta , a te kurniki co zesta se pokupowaly sprzedajta poki czas bo sie rozpadna jeszczen przed brexitem hi hi hi

  • Rekin
   24 czerwca 2016, 15:01

   No Angole będą odizolowani od wszystkich krajów będą ogromne staty gospodarcze i Anglia już nie będzie bezpieczna teraz już pizda ! funt poszedł w dół ludzie sami będą opuszczać Anglię już się robi pusto . Firmy będą się przenosić do innych krajów UE ja uważam że zrobili potworny błąd i już nieodwracalny .

  • Jacek
   24 czerwca 2016, 16:27

   @Jacob Polish: a może od razu wyjedź do Rosji, zamiast Polskę pchać w jej łapy? Ja jeszcze pamiętam życie pod sowieckim butem i jakoś za nim nie tęsknię.

  • Gosc1
   24 czerwca 2016, 18:03

   gielda Londynska juz rozpadla sie juz przerzucono maklerow z Londynu do Dublin i Frankfurt nad Menem a to dopiero poczatek firmy zagraniczne uciekna do EU efekt bezrobocie wzrost slabosc funta a do tego wszystko dojdzie rozpad UK Irlandia i Szkocja wiec to sie nazywac bedzie 'balagan'

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama