Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dręczysz bliskich na portalach społecznościowych? Spędzisz za kratkami 5 lat

Dręczysz bliskich na portalach społecznościowych? Spędzisz za kratkami 5 lat
Koniec z przemocą wobec bliskich w sieci, przestępcy mogą być skazani nawet na 5 lat (Fot. Thinkstock)
Wielka Brytania wprowadza większą ochronę ofiar przemocy domowej. Ich bliscy prześladowcy trafią do więzienia także za nękanie i kontrolowanie za pośrednictwem portali społecznościowych. Nowe prawo na Wyspach wchodzi w życie dzisiaj.
Reklama
Reklama

Każdy, kto będzie w Zjednoczonym Królestwie przymuszał członków rodziny do pewnych zachowań albo kontrolował ich w sieci, dopuszcza się przestępstwa – głosi nowe prawo.  Dzięki temu organy ścigania będą mogły postawić przed sądem osoby, które stosują wobec współmałżonka, dzieci czy partnerów nie tylko przemoc fizyczną, ale i psychiczną.

Ma to ochronić wszystkich, wobec których stosuje się zachowanie mające prowadzić do samookaleczenia, karania, wywołania strachu – podaje telewizja SKY News.

Przykładowymi zachowaniami, za które sąd w Wielkiej Brytanii może skazać, to: ograniczanie kontaktów towarzyskich, zabranianie spotkań z członkami rodziny, limitowanie wydatków, śledzenie za pomocą aplikacji w smartfonach, kontrolowanie rozmów telefonicznych, maili i kont na portalach społecznościowych.

Dyskusja nad wprowadzeniem zmiany w prawie toczyła się nad Tamizą od kilku lat. Ze statystyk wynika, że 30% z 5 milionów kobiet i 16% z 2,5 miliona mężczyzn doświadcza tego typu opresji w swoich domach ze strony swoich partnerów i partnerek.

„Takie zachowanie  może być tragiczne w skutkach, w toksycznym związku, w którym jedna z osób ma władzę nad drugą, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jej działanie wydaje się śmieszne czy niewinne” – twierdzi Alison Saunders z Public Prosecutions.

„Bycie przedmiotem ciągłych upokorzeń, zastraszania czy podporządkowywania, jest równie szkodliwe jak przemoc fizyczna. Wiele ofiar twierdzi nawet, że urazy psychiczne były trwalsze niż przemoc fizyczna” – podkreśla Saunders.

Osoby, wobec których stosowana jest przemoc psychiczna, mają bardzo często niską samoocenę – twierdzą eksperci. Winią się często za akty przemocy, obarczają siebie i powoli poddają się woli tyrana. Ludzie ci starają się dostosowywać swoje zachowanie do wymogów stosującego przemoc. Zdarza się bardzo często, że ofiary przemocy psychicznej unikają kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Niechętnie spotykają się z innymi, a także notorycznie odwołują spotkania i to w ostatniej chwili.

Wiele osób doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej, dotyka to również Polaków z Wielkiej Brytanii, którzy bardzo często zwracają się do redakcji portalu Londynek.net z prośbą o pomoc w tej sprawie. Każdy, kto jest ofiarą może - a nawet powinien - niezwłocznie zadzwonić na policję. O tym, gdzie jeszcze znaleźć pomoc, informujemy w naszym dziale Poradnik Polaka tutaj.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama