Na Wyspach coraz więcej imigrantów z Rumunii i Bułgarii
1 stycznia ub. roku obywatele obu tych krajów otrzymali pełny i nieskrępowany dostęp do rynku pracy w pozostałych 26 państwach członkowskich UE, w tym również w Wielkiej Brytanii, gdzie dotąd obowiązywały wobec nich restrykcje.
Najnowsze badania pokazują, że liczba imigrantów z Europy na Wyspach spadła w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. W czerwcu br. szacowało się ich liczbę na 1 847 000 osób, pod koniec września – 1 817 000 osób. Wciąż jednak liczba ta jest większa o 182 000 osób niż we wrześniu ubiegłego roku.
Liczba imigrantów spoza Europy także wzrosła w porównaniu do 2013 roku o 130 000 osób. Obecnie wynosi 2 900 000. Duży wzrost zanotowano wśród mieszkańców Afryki.
Badania siły roboczej (ang. Labour Force Survey) wykazały, że mimo tego wzrostu, Brytyjczycy wciąż stanowią 2/3 rynku pracy; obcokrajowcy z kolei to 1/3 osób zatrudnionych w ciągu ostatniego roku.
Ostatnie analizy rynku pokazują, że mimo obaw rządu Wielkiej Brytanii, imigranci z 10 krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku, najbardziej przyczynili się do rozwoju gospodarczego kraju.
Równocześnie, jak przypomina BBC, przeprowadzone przez University College London badania pokazały, że odwrotną tendencję zauważa się wśród imigrantów spoza Wspólnoty, którzy w większości utrzymują się z zasiłków socjalnych.