Co stało się z Boeingiem 777? To mógł być zamach

Co stało się z Boeingiem 777? To mógł być zamach
Krewna jednego z pasażerów zaginionego samolotu Malaysia Airlines (Fot. Getty Images)
, Świat, Brak komentarzy

Władze Malezji badają hipotezę o zamachu terrorystycznym na samolot linii Malaysia Airlines. Maszyna z 239 pasażerami na pokładzie wczoraj zniknęła z radarów. Wcześniej samolot mógł zawrócić - informują służby.

Wojskowy radar wykazał, że zaginiony Boeing 777, krótko po starcie ze stolicy Malezji Kuala Lumpur, mógł zawrócić na swojej trasie do Pekinu. Pilot powinien poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów o zmianie trasy, co w tym przypadku nie miało miejsca.

"Władze Malezji badają obecnie hipotezę o zamachu terrorystycznym na pokładzie samolotu linii lotniczych Malaysian Airlines, który zaginął nad Morzem Południowochińskim" - oświadczył malezyjski minister obrony i transportu Hishammuddin Hussein.

Służby bezpieczeństwa państwa sprawdzają dane dotyczące czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami. "Jednocześnie zmobilizowano nasze służby wywiadowcze i poinformowano agencje antyterrorystyczne wszystkich zainteresowanych państw" - dodał minister.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty. Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne - jak podały źródła zbliżone do dochodzenia - kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines.

Media w USA podały, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia maszyny. Dziennik "Los Angeles Times" napisał, że również FBI próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego. "Do tej pory wszystko, co się stało, pozostaje zagadką" - oświadczył anonimowo wysoki rangą agent amerykańskiej policji federalnej.

Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga, aby pomóc władzom w wyjaśnieniu zaginięcia maszyny.

Dzisiaj rano wietnamskie statki i samoloty wznowiły poszukiwania zaginionego malezyjskiego Boeinga 777 z 227 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie. Maszyną leciało m.in. 153 Chińczyków, 38 Malezyjczyków, 12 Indonezyjczyków, 6 Australijczyków, 4 Amerykanów, 3 Francuzów, 2 Ukraińców, Holender i Rosjanin.

Mimo spostrzeżenia na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny.

Boeing zniknął z radarów mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur. Linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły dzisiaj, że "obawiają się najgorszego".

Morze Południowochińskie przeszukują też samoloty i statki innych państw. W akcji biorą udział jednostki malezyjskie, chińskie, amerykańskie, filipińskie i singapurskie.

PAP / Agata C.
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

Bądź pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 23 maja 2016

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.7449 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.4293 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9513 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9862 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 3.0089 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama