Zwycięstwa Arsenalu i Swansea

Theo Walcott - autor bramki Arsenalu (Fot. Getty Images)
Arsenal Londyn bez Wojciecha Szczęsnego w składzie zdecydowanie pokonał na własnym boisku Aston Villę 5:0 w 23. kolejce angielskiej ekstraklasy piłkarskiej. Z kolei Swansea City z Łukaszem Fabiańskim w bramce wygrało na wyjeździe z Southampton 1:0.

Dzięki wczorajszemu zwycięstwu bilans "Kanonierów" w ostatnich trzech meczach ligowych jest imponujący. Zdobyli bowiem dziewięć punktów, strzelając dziesięć bramek i nie tracąc żadnej. Wszystkie te trzy spotkania z ławki rezerwowych oglądał Szczęsny, który musiał zapłacić 20 tysięcy funtów po tym, jak francuski szkoleniowiec Arsene Wenger przyłapał go z papierosem w pomieszczeniu z prysznicami.

Miało to miejsce w Nowy Rok, po przegranym 0:2 spotkaniu z Southampton. Od tamtej pory bramkarza reprezentacji Polski z powodzeniem zastępuje Kolumbijczyk David Ospina. Wyjątkiem było spotkanie przed tygodniem, kiedy Polak wrócił do bramki stołecznego zespołu na rywalizację z drugoligowym Brighton & Hove Albion (3:2) w 4. rundzie Pucharu Anglii.

Wówczas wrócił również Mesut Oezil. Reprezentant Niemiec nie był w stanie wywalczyć miejsca w podstawowym składzie od październikowej kontuzji. Przed tygodniem przekonał jednak francuskiego szkoleniowca, że warto na niego ponownie stawiać.

Oezil zaliczył świetną asystę przy trafieniu Oliviera Giroud w ósmej minucie. 11. minut po przerwie do bramki trafił już Niemiec tureckiego pochodzenia. Oezil pokonał bramkarza gości już w pierwszej części spotkania, ale arbiter nie uznał gola dopatrując się pozycji spalonej.

Nie miało to większego wpływu na przebieg spotkania, bo kolejne bramki zdobyli Theo Walcott (63), Santi Cazorla (75 z karnego) i Hector Bellerin (90+2).

Po 23. kolejkach Arsenal z 42 punktami zajmuje piąte miejsce w tabeli, ale taki sam dorobek ma czwarte Southampton, które wczoraj przegrało na własnym boisku ze Swansea City (0:1). W bramce gości świetnie prezentował się Fabiański.

Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Jonjo Shelvey, który w 83. minucie pokonał bramkarza gospodarzy po efektownym strzale z dystansu. Tym samym "Święci" ponieśli pierwszą ligową porażkę po sześciu meczach bez przegranej. Z kolei Swansea przerwała serię czterech spotkań bez zwycięstwa i z dorobkiem 33 punktów zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli.