Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Związkowcy o UE po Brexicie. "W każdym kryzysie kryje się szansa"

Związkowcy o UE po Brexicie. "W każdym kryzysie kryje się szansa"
W każdym kryzysie kryje się szansa - mówił wczoraj w Gdańsku szef Niemieckiego Zrzeszenia Związków Zawodowych Reiner Hoffmann zapytany o to, czy Brexit może sprzyjać budowaniu Europy socjalnej. Jego zdaniem związki zawodowe powinny spróbować wykorzystać tę szansę.
Reklama
Reklama

Skutki Brexitu oraz kwestie związane z uchodźcami, jako najważniejsze aktualne problemy Unii Europejskiej, były najistotniejszymi tematami omawianymi w sobotę w Gdańsku w czasie VII Polsko-Niemieckiego Forum Związków Zawodowych. W spotkaniu, rozpoczętym w piątek a zakończonym w sobotę, brali udział przedstawiciele największych federacji związków zawodowych reprezentujących oba kraje. Ze strony polskiej były to NSZZ "Solidarność", OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Ze strony niemieckiej - przedstawiciele skupiającego około 6 mln członków Niemieckiego Zrzeszenia Związków Zawodowych (DGB) z jego szefem Reinerem Hoffmannem na czele.

W opinii Hoffmanna, Wielka Brytania jest obecnie „w letargu, w wielkiej stagnacji, która szybko może przekształcić się w recesję”, a jej skutki mogą mieć wpływ na inne kraje unijne. „Może dojść do kolejnego poważnego kryzysu ekonomicznego” – zaznaczył Hoffmann dodając, że – po Brexicie - można się także spodziewać pogorszenia sytuacja pracowników w Wielkiej Brytanii, co będzie wyzywaniem dla związków zawodowych.

Hoffman dodał, że w instytucjach europejskich zauważyć można „bezradność, próżnię”, jeśli chodzi o wiedzę, jak wzmocnić płaszczyznę społeczną w Europie. „Potrzebujemy zmiany kursu w Europie, aby ją wzmocnić. Bo widzimy, że w ostatnich latach doszło do lekkiego rozejścia się państw unijnych” – zaznaczył Hoffman.

Zauważył też, że w ostatnim czasie to właśnie problemy socjalne, społeczne wysunęły się na pierwszy plan w Europie. „Jedno z podstawowych pytań tutaj brzmi, czy wyższy priorytet będą miały prawa podstawowe czy też swoboda działalności gospodarczej. Nasuwa się pytanie czy uda nam się osadzić swobodny rozwój gospodarki w jakichś ramach socjalnych” – mówił Hoffman oceniając, że będzie to bardzo trudne.

„Europejski Fundusz spójności to wciąż jest za mało, by wyrównać poziom rozwoju poszczególnych regionów” – mówił Hoffman dodając, że Europa potrzebuje odważnej dyskusji na temat bardziej sprawiedliwej redystrybucji środków przeznaczonych na rozwiązywanie problemów społecznych. „Tylko taka sprawiedliwość może doprowadzić do tego, że znikną te bardzo istotne różnice” – mówił Hoffman.

Zdaniem sekretarza ds. międzynarodowych NSZZ „Solidarność” Andrzeja Adamczyka, aby w aktualnej sytuacji ulepszyć Europę, związki zawodowe powinny skoncentrować się na kilku konkretnych, wybranych sprawach możliwych do załatwienia. „Jeżeli nie skorzystamy w tej chwili z tej koniunktury, która powoduje, że pracownicy się mobilizują, jeśli nie będziemy potrafili wybrać naszych priorytetów, to (…) przegramy wszystko” – mówił Adamczyk.

Zapytany o to, czy Brexit może sprzyjać budowaniu Europy socjalnej, Hoffman zauważył, że „w każdym kryzysie kryje się szansa”. „Powinniśmy spróbować wykorzystać tą szansę” – mówił Hoffman przyznając rację Adamczykowi, że aby związki zawodowe mogły skutecznie działać, powinny skupić się na wybranych konkretnych sprawach.

Przewodniczący DGB przyznał, że działania związków zawodowych zmierzają do tego, by „sprawy społeczne postawić ponad prawami gospodarki”. Wyjaśnił, że jest to próba zamiany priorytetów, tak by sprawy socjalne stały się ważniejsze niż wymagania gospodarcze, ekonomiczne. „Potrzebujemy sporu na temat tego, jak ma wyglądać sytuacja praw społecznych, jak możemy je forsować i jak możemy doprowadzić do tego, aby one były ważniejsze niż prawa gospodarcze” – mówił Hoffman.

„Powinniśmy być odpowiednio odważni, zwłaszcza w odniesieniu do Brexitu” – mówił Hoffman dodając, że Brexit jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla Europy socjalnej. „Jestem zdania, że z kryzysów powinniśmy czerpać szanse, ale czy nam się to uda w świetle tego, co dzieje w UE” – pytał przypominając, że niebawem w kilku dużych europejskich krajach odbędą się wybory, w których mogą wygrać prawicowo-narodowe ruchy. „Musimy być bardziej aktywni, by porwać ludzi, aby nie ulegli tej prawicowo-narodowej propagandzie” – mówił Hoffman.

„Postępowe siły w Europie, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, partie progresywne, nareszcie muszą przeprowadzić ofensywną debatę, a nie kryć się ze strachem przed tymi narodowymi, prawicowymi siłami” – mówił Hoffman.

Zdaniem Adamczyka Brexit jest zagrożeniem dla Europy. „Brexit może uruchomić pewną dynamikę, której nie da się zatrzymać. (…) Nasi brytyjscy koledzy, którzy przestaną być chronieni przez ten europejski model socjalny, jakkolwiek ułomny on jest, będą mieli gorzej” – mówił Adamczyk. „Natomiast niewątpliwie pozbycie się takiego balastu, który hamuje wszelkie inicjatywy socjalne w Europie, jak konserwatywny rząd Camerona, to jest ewolucja, która być może stworzy jakąś szansę” – powiedział Adamczyk dodając, że ma na myśli liczne sprzeciwy i zastrzeżenia, jakie WB wnosiła na forum UE.‹

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama