Menu

Zagraniczna prasa krytycznie o Marszu Niepodległości w Warszawie

Zagraniczna prasa krytycznie o Marszu Niepodległości w Warszawie
Światowe media zastanawiają się, skąd taki wzrost ekstremizmu w Polsce, w której tyle osób wycierpiało od faszyzmu. (Fot. Getty Images)
Zagraniczne media odnotowują sobotni Marsz Niepodległości w Warszawie, zwracając uwagę na jego antyislamski i ksenofobiczny charakter. W wielu relacjach - m.in. w niemieckiej, węgierskiej, czy brytyjskiej prasie - zwrócono uwagę na widoczne na marszu transparenty o charakterze rasistowskim.
Reklama

"Defilada ekstremistów" - tak niemiecka "Sueddeutsche Zeitung" zatytułowała swą relację z Warszawy. "Dziesiątki tysięcy ultranacjonalistów, prawicowych radykałów i neofaszystów przemaszerowało w Dniu Niepodległości Polski przez Warszawę. Minister spraw wewnętrznych cieszy się z pięknego widoku" - donosi warszawski korespondent gazety Florian Hassel.

Jak zwrócił uwagę autor, co najmniej 60 tys. osób zebrało się pod symbolami w rodzaju przypominającej swastykę "Falangi". Hassel donosi o "upiornej atmosferze" w centrum Warszawy. "Kontrolowana przez rząd telewizja świętowała (defiladę) jako wielki marsz patriotów" - dodaje.

Niemiecki dziennikarz zastanawia się, dlaczego prawicowi ekstremiści rosną w siłę właśnie w Polsce, która tyle wycierpiała od niemieckiego faszyzmu. Wśród przyczyn wymienia "nacjonalistyczno-ksenofobiczne skrzydło Kościoła katolickiego" i "wspieranie nacjonalizmu, włącznie z ultraprawicą, przez prawicowo-populistyczną partię rządzącą Prawo i Sprawiedliwość".

Hassel zaznacza, że polscy ultrasi sprzeciwiają się EU i NATO oraz walczą z homoseksualizmem i feminizmem, a przede wszystkim występują przeciwko islamowi i muzułmanom.

"Dlaczego czarna Polska powinna budzić nasz strach"- takim tytułem rzymski dziennik "La Repubblica" opatrzył dwie strony komentarzy na temat sobotniego Marszu Niepodległości. Podkreśla w nim, że "zaalarmowana" jest Unia Europejska, a MSZ Izraela chce ukarania organizatorów.

Gazeta odnotowuje, że w wiecu udział wzięli reprezentanci ruchów radykalnych z wielu krajów Europy, wśród nich lider włoskiego neofaszystowskiego ugrupowania Forza Nuova Roberto Fiore.

Na łamach gazety wypowiedział się były korespondent francuskiego "Le Monde" w Warszawie Bernard Guetta, który komentując marsz stwierdził, że nie jest to dla niego "niespodzianka".

"W Polsce istnieją od dawna prawica konserwatywna i skrajna prawica. Były przed wojną, przeżyły komunizm i pojawiły się na nowo wraz powrotem demokracji" - stwierdził.

Zagraniczna prasa: "Polska nie odrobiła swojej lekcji z historii XX wieku". (Fot. Getty Images)

Węgierska filozof Agnes Heller wyraziła opinię, że to, co się wydarzyło, dowodzi tego, że "patriotyzm staje się nacjonalizmem". "W tle jest Europa, która wszędzie wydaje się chora i gdzie tradycyjne partie demokratyczne są w kryzysie" - dodała.

O wydarzeniach w Polsce napisał też "Wall Street Journal". Dziennik odnotowuje, że "w sobotę przez śródmieście Warszawy przeszły dziesiątki tysięcy Polaków w marszu zorganizowanym przez nacjonalistyczny ruch młodzieżowy (ONR), który domaga się czystej etnicznie Polski z mniejszą liczbą Żydów i muzułmanów".

Amerykańska konserwatywna gazeta zauważa, że choć za organizację Marszu Niepodległości odpowiadały znane z radykalnych poglądów ONR i Młodzież Wszechpolska, to "niektórzy przedstawiciele rządu określili (te ruchy) jako marginalne grupy w tłumie".

Z kolei "Washington Post" akcentuje, że oficjalne obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przebiegły bezpiecznie, po czym pisze, że "o wiele większy tłum" przeszedł ulicami Warszawy "pod chmurą czerwonego dymu" (z rac - PAP).

"Dziesiątki tysięcy ludzi przybyło z całej Polski i nie tylko, a reporterzy udokumentowali ich transparenty" - donosi "WP", przytaczając napisy umieszczone na niektórych niesionych przez uczestników marszu transparentach, m.in. "Czysta krew", "Módlmy się o islamski Holokaust" czy "Biała Europa".

Brytyjski "The Guardian" ocenił w komentarzu redakcyjnym, że "po prawie wieku po zakończeniu wojny wszystkich wojen Europa stoi w obliczu groźby zapomnienia o lekcjach XX wieku", w tym tej, jaką była deklaracja - "nigdy więcej".

"Ten slogan nigdy nie brzmiał bardziej gołosłownie niż w sobotę, kiedy parada białych nacjonalistów przyciągnęła do Warszawy 60 tys. ludzi, głównie mężczyzn. Przeszli oni ulicami niosąc transparenty, w większości głoszące chcemy Boga, ale inne domagały się także białej Polski, holokaustu na Muzułmanach i braterstwa białych narodów" - napisał "Guardian".

Również inne brytyjskie dzienniki odnotowały kontrowersje dotyczące Marszu Niepodległości, w tym rasistowskie transparenty i udział radykalnych gości z zagranicy, m.in. przedstawicieli ugrupowań takich jak Angielska Liga Obrony z Wielkiej Brytanii, Forza Nuova z Włoch, Kotleba-LSNS ze Słowacji i Jobbik z Węgier.

"The Times" podkreślił, że wielu uczestników marszu "było ubranych w czarne stroje bojowe i byli oni zamaskowani szalikami oraz kominiarkami", a także mieli flagi z białym krzyżem celtyckim i symbolem falangi, "kojarzonym z polską antysemicką grupą z lat 30.".

W komentarzu korespondent gazety w Brukseli Bruno Waterfield ocenił, że "postawa Polski stoi w coraz większej sprzeczności z resztą Unii Europejskiej" oraz dotyczy fundamentalnego zrozumienia kultury i historii Europy.

"Powojenny porządek w Europie jest zdefiniowany jako sprzeciw wobec nacjonalizmu, co stworzyło przestrzeń dla ponadnarodowej UE i multikulturalizmu, który wyrzeka się niektórych tradycyjnych wartości. Polska sprzeciwia się tej fali, wyznając nacjonalizm i - we Wspólnocie, która postrzega się jako wolna od demonów przeszłości - utrzymując, że ma prawo do rozliczenia historycznych krzywd, domaga się 758 mld funtów od Niemiec" - napisał Waterfield.

Waterfield zaznaczył, że pomimo apelu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o to, by obchodzić Dzień Niepodległości "z uśmiechem i bez zaciśniętych pięści" do opinii publicznej przedostały się "obrazki radykalnie prawicowych transparentów i wojowniczego nacjonalizmu".

 

  Komentarze


  • Wolny
   13 listopada 2017, 13:17

   I bardzo dobrze !. Nalezy potepiac takie marsze i zachowania . ONR to czyste ZLO . Juz dawno ta organizacja powinna zostac zlikwidowana . ORN tylko WSTYD przynosi Polsce !. Wezcie sie do roboty lepiej oenerowcy a nie szukacie zadymy tylko . Nieudacznicy jedni mysla , ze krzykiem i chorymi haslami swiat zbawia . Ja jestem PRAWDZIWYM POLAKIEM i WSTYD mi za takich jak WY !.

  • Alfred Nagly
   13 listopada 2017, 13:59

   Polska sie stacza przez to ze u steru jest banda nienarzartych nacjonalistow ktorzy chca rece krwia ubabrac

  • Gggg
   13 listopada 2017, 14:08

   JOHN Kowalski- Wolny zawsze mądrze pisze.

  • Do wolny
   13 listopada 2017, 14:12

   Jedz smarku do niemiec,Francji albo na swojej travelce nie tak daleko np do luton i zobaczysz o czyn mowa!wreszcie chociaż trochę świat zobaczył co się dzieje!przestań słuchać mediów bo jesteś tak kupiony jak oni..

  • Mc Thomas
   13 listopada 2017, 14:13

   Poglądy polityczne poglądami ale niektóre transparenty były niepotrzebne. Trochę się stadko zagalopowało.

  • Joanna
   13 listopada 2017, 14:23

   Tchórze chowający się za kominiarkami.

  • Wielki Polak
   13 listopada 2017, 15:03

   I bardzo dobrze boja sie aby POLSKA w sile nie urosla tyle lat próbowali nas niszczyc zagarnac. Dosc tego teraz oczerniac i szkodzic dalej tylko im zostalo. I dobrze sie dzieje a wy lewackie pomiotki zamknac sie i dalej sluchac swoich manipulatorow ;)

  • THC
   13 listopada 2017, 15:09

   Co za wstyd na caly swiat! I jszcze to roszczenia o odszkodowania... xD chyba nie w tej epoce. Jak maja roszczenia to do nazistow a nie do niemcow. I jak widac, chyba bylo jakies pozwolenie na to sie dzialo na marszu. Zdecydowanie w polsce za duzo sie maszeruje, miesiecznice prezesa itd..itd... wiecznie niezadowoleni;D

  • Mir
   13 listopada 2017, 17:02

   Chyba po raz pierwszy w zyciu zgodze sie z wolnym i thc. To jest WSTYD. tak ma nas postrzegac swiat? Nic dziwnego, ze pozniej mowia wszsdzie na nas tak, a nie inaczej.

   Do wielkiego polaka: wracaj do polski, dobra zmiana czeka.i na ciebie. Najpierw jednak radze polubic sie ze slownikiem ortograficznym bo jak na wielkiego polaka to jezyk polski na poziomie moich znajomych anglikow, ktorzy dopiero sie ucza.

   Ogolnie jeszcze dodam jedno. Jesli wszystkim o pogladach prawicowych siedzacych za granica tak bardzo wreszcie sie polska podoba, to wracajcie! Nikt was chyba nie trzyma na sile w kraju

  • Aa g
   13 listopada 2017, 17:21

   THC z laski swojej nie wtracaj sie w sprawy kraju z ktorym nie masz nic wspólnego i w ktorym pupe mialbys zbita jakbys sie ujawnil. Polska dla Polakow i dumny jestem ze coraz glosniej na swiecie o tym jakie mamy poglady wiadomo na jaki temat. A jak sie zachodniakom nie podoba to nie ogladac i nie przyjezdzac bo kazdy w swoim kraju ma prawa zyc wedlug wartosci i zasad ktore ma w sercu. Bog. Honor. Ojczyzna. Bedzie glosniej! Bedzie coraz wiecej bieli i czerwieni! Pozdrawiam Polakow.

  • Jas
   13 listopada 2017, 17:58

   Ty nie tylko Wolny ale i głupi jesteś.

  • Grzegorz rozwadowski
   13 listopada 2017, 18:03

   Wiekszosc tutaj piszacych to lewacy ktorzy maja zorany mozg i popieraja multi kulti,ktorzy w zyciu gowno widzieli,pracowalem w Niemczech,Francji,Belgi i skonczylem w UK i widzialem jak te multi kulki funkcjonuje i jestem za Polska do ktorej w niedalekiej przyszlosci wroce,pozdrawiam prawdziwych Polakow

  • Grzegorz rozwadowski
   13 listopada 2017, 18:05

   Wielki Polak tak trzymaj lapka w gore

  • Maniutek
   13 listopada 2017, 18:43

   Przynajmniej nie będą się domagać budowy więcej meczetów , tak jak w UK czy Francji czy teraz we Włoszech już o Niemczech nie wspomnę ! Wszystkim którzy sprzyjają wyznawcom , salam , biegnijcie do meczetu !

  • Maly_polak
   13 listopada 2017, 21:25

   Niektórzy komentujący są tak dumni ze swojego wspaniałego i białego kraju, że aż muszą z niego wyjechać żeby godnie żyć.
   Nie macie za grosz honoru. Inne kraje zgodziły się wam że możecie u nich pracować na równych warunkach, a nie kryć się w 8 w jednym pokoju na czarno, jak było przed wejściem do unii.
   Największy sukces jaki odnieśli to urodzili się Polakami i są biali. Brawo, naprawdę brawo. Ale wiecie, że większość ludzi wami gardzi. Nie Polakami, rasistami.
   Teraz tacy odważni, ale żaden nie powie anglikowi w twarz co myśli.

  • THC
   13 listopada 2017, 21:59

   Jak widac dresiarze maja sie w kaczogrodzie bardzo dobrze. ;D

  • Tata
   13 listopada 2017, 22:21

   Widac ze lewakom i podrabianym angolom piana z pyska leci. Tacy z Was honorowi a w oczach tylko funciki. Za funta byscie najlepszego ziomka sprzedali ale co tam wazne ze Wasze na gorze i dalej do przodu. A ja mowie Polska Wielka i niech mowia niech ujadaja niech skamlaja....
   Anglicy jak na nas pluli to Wy ze deszcz pada..bo taka prawda. Uk gov dawal czyste przyzwolenie na gnojenie Polakow ale jakos o tym cicho bylo. W germani to samo...jestesmy jak drugi sort ludzi. I co jakos nie widze i nie slysze zeby jakies media to naglasnialy...
   Polska wstaje z kolan... az serce rosnie...

  • Lukasz P
   14 listopada 2017, 08:02

   Do THC: Widać, że Google jest coraz lepsze z tłumaczeniem z języka niemieckiego na polski. Ciekaw jestem, grillu, ile ci płacą za Twoje komentarze :)

  • Lukasz P
   14 listopada 2017, 08:08

   Co do marszu, jest to Marsz Wolnych Polaków. Osobiście jestem dumny z wszystkich tych, którzy w nim uczestniczyli. Może poza paroma trollami , którzy mieli za zadanie go zakłócić, prowokują polskich patriotów.
   Od rządu polskiego oczekuje natychmiastowej reakcji w związku z oszczerstwami zawartymi w publikacjach prasy zachodniej. Muszą być wyciągnięte konsekwencje. Każda z tych gazet powinna wystosował oficjalne przeprosiny wraz ze sprostowanie na pierwszej stronie.
   Bądźmy dumni z tego kim jesteśmy.!

  • Osoba
   14 listopada 2017, 09:44

   Zalosni Polacy i ich zalosne komentarze

  • Vistula
   14 listopada 2017, 19:13

   Wystarczy, zeby ktos naplul na Polske I juz u niektorych kompleksy UBywateli europy dochodza do glosu. Dno I 3m mulu... Przygotowali prowokacje tylko po to zeby potem po swiecie pokazaly sie teksty. W Washington Post pracownica tego medium zamiescila zdjecie z 2015 r. I prosze polactwo juz wyje. Nikt nikogo nie kopal po glowie, nie bylo zadymiarzy z koszulkami CBS, zadna budka ani woz transmisyjny nie zostaly spalone. Wstarczy odsunac partaczy od wladzy.

  • THC
   14 listopada 2017, 23:36

   @Lukasz P: nic mi nie placa, robie to z czystej przyjemnosci. I nie oszczerstwa tylko prawde napisali. A jak tak dalej bedzie to wasze dzieci beda krzyczec na ulicach 'j...c pe...w'. W polsce dalej zyja wg stereotypow uksztaltowanych przez komune. I dalej przekazujecie to mlodym pokoleniom. Spakowani? jeszcze niee? ;D

  • Ewka
   15 listopada 2017, 06:47

   A niezastanawiało was ze to była prowokacja.Rok temu było nudno media nie miały co pisać, więc teraz się udało.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.06.2018
  GBP 4.921 złEUR 4.315 złUSD 3.698 złCHF 3.737 zł

  Sport


  Reklama

  Drogi Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

  Zezwolenie na reklamę

  Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

  RODO 2018. Co to jest?

  Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

  Kto będzie administratorem Twoich danych?

  Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

  Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

  Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

  Komu możemy przekazać dane?

  Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

  Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

  Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

  Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

  Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

  Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.