Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Za 30 lat Londyn bez spalin?

Za 30 lat Londyn bez spalin?
Londyn ma mieć coraz czystsze powietrze, a spaliny pozostaną jedynie przykrym wspomnieniem... (Fot. Getty Images)
W ciągu najbliższych 30 lat Londyn może być pierwszym miastem na świecie z zerową emisją spalin. Cel ten wyznaczył burmistrz Sadiq Khan w ogłoszonej niedawno strategii oszczyszczania powietrza w stolicy.
Reklama
Reklama

Zgodnie z planem, już w ciągu najbliższych 8 lat kierowcy będą zmuszeni ponosić nowe opłaty za wjazd do śródmieścia (obecnie opłata za Congestion Charge wynosi 11,50 funtów). Dla samochodów napędzanych benzyną i dieslem stawki mają być znacznie wyższe już od 2019 roku.

Najmniejsze koszty ponosić mają właściciele pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Prawdopodobnie nie skończy się tylko na centrum — poszczególne gminy, jak Croydon i Enfield, są zachęcane do wprowadzenia podobnych obostrzeń w swoich centrach.

Autorzy planu przewidzieli także wdrożenie opłat za przejechane kilometry, w celu zmniejszenia ruchu na poszczególnych ulicach.

Jednocześnie Transport for London będzie kontynuował wymianę swojej floty – do 2033 roku wszystkie taksówki i minicabs mają przestać emitować zanieczyszczenia. Cztery lata później to samo ma dotyczyć autobusów.

Ponadto do 2040 roku strefa niskiego zanieczyszczenia (ULEZ) ma zostać rozszerzona na całe centrum, a do 2050 na cały Londyn.

Docelowo już za 30 lat po stolicy mają jeździć głównie ekologiczne pojazdy, a mieszkańcy i przyjezdni korzystać o wiele częściej z komunikacji miejskiej. Autorzy projektu chcą zredukować liczbę przejazdów autami o 3 mln.

“Musimy sprawić, by niekorzystanie z samochodu było najtańszym, najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem poruszania się na co dzień po stolicy. Jest to ważne nie tylko dla ograniczania korków, ale kluczowe dla poprawy jakości powietrza oraz zdrowia wszystkich londyńczyków” - podkreślił burmistrz stolicy Sadiq Khan.

Już od października tego roku kierowcy aut sprzed 2006 roku, zarówno na benzynę, jak i diesla, zmuszeni będą ponosić £10 T-Charge (Toxicity Charge) dziennie. 8 kwietnia 2019 roku zostanie ona jednak zastąpiona przez opłatę ULEZ (£12,50). Będzie ona dodana do £11,50 pobieranych w ramach Congestion Charge, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00–18:00.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama