Menu

Z brytyjskich sklepów mogą zniknąć darmowe bankomaty

Z brytyjskich sklepów mogą zniknąć darmowe bankomaty
Sklepy i stacje benzynowe nie chcą ponosić kosztów związanych z posiadaniem bankomatów. (Fot. Getty Images)
Pod znakiem zapytania stoi przyszłość darmowych wypłat z bankomatów w sklepach i na stacjach benzynowych. Wczoraj sąd podtrzymał wyrok z 2013 roku, nakładający na sklepikarzy obowiązek odprowadzania specjalnego podatku od urządzeń.
Reklama

Wielu właścicieli punktów handlowych może być zmuszonych do zamknięcia bankomatów lub nałożenia opłat za pobieranie gotówki – ostrzegają specjaliści.

Wydany wczoraj wyrok zakończył długotrwały spór wniesiony przez handlowców, w tym takich gigantów jak Sainsbury’s, Tesco czy The Co-operative. Sieci nie zgadzały się z decyzją rządu o pobieraniu opłat za prowadzenie bankomatów i wystawieniu tysiącom sklepów rachunków od kwietnia 2010 roku.

W związku z wyrokiem, właściciele punktów handlowych mogą też ponieść przez kolejnych pięć lat dodatkowe koszty w wysokości £206 mln. Wielu z nich, chcąc uniknąć niepotrzebnych kosztów, zdecyduje się więc na usunięcie urządzeń lub wprowadzenie opłat za wypłacanie pieniędzy - przewiduje dziennik "The Times". 

Eksperci ostrzegają, że wprowadzenie podatku może utrudnić wielu mieszkańcom kraju dostęp do gotówki, pogłębiając skutki zamykania oddziałów bankowych na terenie Wielkiej Brytanii. Tylko HSBC zlikwidował w ubiegłym roku jedną czwartą swoich punktów.

Stowarzyszenie zrzeszające właścicieli sklepów osiedlowych - Association of Convenience Stores (ACS) - nawołało lokalne władze do przeznaczenia środków publicznych na wsparcie biznesów.

Zdaniem ekspertów, handlowcy odwołają się od wyroku, tym bardziej że nowy podatek odnosi się wyłącznie do bankomatów wbudowanych w zewnętrzne ściany sklepów i stacji benzynowych. Maszyny stojące wewnątrz lokali są z opłat zwolnione.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama