Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Young specialists from Poland are leaving the country

Young specialists from Poland are leaving the country
Wykształceni Polacy coraz częściej szukają swoich szans poza krajem. (Fot. Thinkstock)
Situation is worse only in India. Brain drain is major problem for Poland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Tak zwana "intelektualna emigracja" to zjawisko obecne na całym świecie, ale to właśnie w Polsce osiąga rekordowe wartości. Jeszcze w 2000 roku z kraju wyjeżdżało ok. 500 tysięcy specjalistów. Dziesięć lat później ich liczba wzrosła do ponad miliona, a więc wzrosła o ponad 100 procent. Fakt, że wciąż rośnie nie napawa optymizmem polskiego rynku pracy.

Podobnie jest tylko w Indiach, gdzie odnotowano 123-procentowy wzrost w ciągu 10 lat oraz w Meksyku - 86,4 procent. Dynamiczne tempo wzrostu nie oznacza, że Polska stała się największym "dostawcą" wykształconych ludzi. Pod względem liczbowym wygrywają Indie, Filipiny i Chiny. Dość dużo specjalistów wyjeżdża również z Wielkiej Brytanii i Niemiec, ale w przypadku tych dwóch krajów jest to zjawisko niezauważalne z uwagi na fakt, że niedobory uzupełniane są właśnie imigracją.

Jak zauważa Bank Światowy, atrakcyjne kierunki wyjazdów od lat się nie zmieniają - większość specjalistów wybiera USA, Wielką Brytanię, Kanadę lub Australię.

Jak zauważają eksperci, problemem nie jest sam fakt emigrowania, a to, że emigrują osoby wartościowe dla kraju. Osób niewykształconych, które podjęły decyzję o wyjeździe jest trzykrotnie mniej, a dysproporcja ta stale rośnie.

Najdotkliwiej intelektualną emigrację odczuwają na swojej skórze mieszkańcy Afryki i Azji. Z obu tych kontynentów wyemigrowało mnóstwo wykształconych kobiet, które w swoich krajach nie miałyby szansy na zrobienie kariery. "Utrata wykształconych i otwartych na świat kobiet jest wielkim problemem dla krajów z tych kontynentów. Matki mają wielki wpływ na rozwój swoich dzieci, w ogóle na poziom dzietności i jednocześnie na poziom społeczeństwa" - tłumaczy Caglar Ozden, jeden z autorów raportu Banku Światowego.

W przypadku samej Europy, z obecności wykwalifikowanych przyjezdnych korzystają nie tylko Brytyjczycy, ale również Skandynawowie, Belgowie i Szwajcarzy. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w obrębie Unii najczęściej wyjeżdżają nauczyciele szkół średnich oraz lekarze.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement