Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wynik wyborów w Grecji zwiększy niepewność w Europie?

Wynik wyborów w Grecji zwiększy niepewność w Europie?
Lider zwycięskiej partii Alexis Tsipras ma dzisiaj zacząć rozmowy w celu poszukiwania koalicjantów w rządzie. (Fot. Getty Images)
Wczorajsze wybory parlamentarne w Grecji wygrała lewicowa, populistyczna SYRIZA, zdobywając 36-38 proc. głosów. Wynikiem wyborów zaniepokojeni są europejscy politycy, w tym premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
Reklama
Reklama

SYRIZA jest przeciwna porozumieniom zawartym przez Grecję z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), a także polityce cięć budżetowych i oszczędności.

Wynikiem wyborów zaniepokojeni są politycy w Unii Europejskiej, w tym brytyjski premier i minister finansów. 

David Cameron ostrzegł, że wynik wczorajszych wyborów w Grecji zwiększy niepewność ekonomiczną w Europie. "Wybory w Grecji zwiększą ekonomiczną niepewność w całej Europie. Dlatego właśnie Zjednoczone Królestwo musi trzymać się swojego planu i zapewniać bezpieczeństwo kraju" - napisał polityk na Twitterze.

"Ludzie są zmęczeni porażkami ekonomicznymi, mają dość rosnącego bezrobocia; to co widzimy to nie porażka polityki oszczędności, ale klęska planów ekonomicznych, które nie sprawdziły się i dlatego w Wielkiej Brytanii musimy stosować się do rozwiązań przynoszących efekty" - oświadczył z kolei George Osborne radiu BBC.

Minister finansów dodał, że obietnice wyborcze SYRIZY będą bardzo trudne do zrealizowania. "Wierzę, że obie strony, UE i Grecja, będą działać odpowiedzialnie. Oczywiste jest, że w interesie Wielkiej Brytanii jest utrzymanie stabilności, odpowiedniego dialogu między członkami euro" - podsumował szef brytyjskiego resortu finansów.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów SYRIZA uzyskuje 149 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Dzisiaj przywódca zwycięskiej partii, Aleksis Cipras ma zacząć rozmowy o koalicji z małą partią Niezależni Grecy.

Cipras obiecywał, że skończy z polityką zaciskania pasa i będzie dążył do renegocjacji niekorzystnej jego zdaniem umowy z UE w sprawie udzielonej Grecji pomocy mającej ratować jej zadłużoną gospodarkę.

Zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego.

Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze, konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska). Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama