Menu

Wycieczka polskim szlakiem w Liverpoolu

Wycieczka polskim szlakiem w Liverpoolu
Liverpool leży ok. 340 km od Londynu i jest siedzibą hrabstwa Merseyside. (Fot. Thinkstock)
Wojenna szkoła polskiej architektury, siedziba dawnego klubu "Biały Orzeł" i tablica poświęcona polskiej marynarce to tylko niektóre z miejsc, które odwiedzili w weekend uczestnicy wycieczek polskim szlakiem w Liverpoolu.
Reklama

Dzięki polskiej organizacji Merseyside Polonia, która zorganizowała spacer w ramach miejskich "Otwartych Dni Dziedzictwa", mieszkańcy mogli lepiej poznać losy polskiej społeczności mieszkającej w Liverpoolu od początków XVIII wieku.

"Odkąd przyjechałam do Liverpoolu, to wiele osób, wiedząc, że jestem z Polski, opowiadało mi o Polakach, których znali, o polskim klubie - ale zawsze brakowało mi bodźca, żeby to spisać i się tym zająć" - tłumaczyła dyrektor Merseyside Polonia, Gosia McKane.

Jak dodała, dopiero wyniki ubiegłorocznego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej były dla niej motywacją do lepszego poznania polskiej historii Liverpoolu i pokazania jej Brytyjczykom.

Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem. (Fot. Facebook/Merseyside Polonia)

McKane zaznaczyła, że wielu mieszkańców miasta okazywało bezpośrednio po głosowaniu otwarcie wyrazy sympatii i wsparcia dla Polaków, szczególnie po doniesieniach medialnych o atakach na tle nienawiści narodowościowej.

"Dostaliśmy wiele wiadomości ze wsparciem, ludzie wysyłali nam listy czy kartki, nawet z datkami finansowymi. Miałam poczucie, że tu jest inaczej niż w reszcie kraju; że Liverpool jest inny, bo tutaj jednak w większości głosowali za pozostaniem w Unii Europejskiej" - tłumaczyła.

Jak zaznaczyła, po uruchomieniu projektu edukacyjnego i przy wsparciu lokalnych mediów zgłosiło się wielu Anglików, "którzy opowiadali o tym, że siedzieli w ławce z Polakiem albo mieli polskiego szewca - mieli masę ciekawych historii".

Dzięki ponad półtoragodzinnej wycieczce organizatorzy chcieli "pokazać połączenia pomiędzy wieloma znanymi miejscami w Liverpoolu a polską społecznością", przybliżyć m.in. historię funkcjonującej w latach 1942-45 Polskiej Szkoły Architektury, która była schronieniem dla wielu polskich profesorów, którzy kształcili kadry gotowe do odbudowy powojennej Polski.

"To był fantastyczny projekt i przykład udanej współpracy polsko-brytyjskiej, aby ocalić wartość intelektualną w momencie zagrożenia i przygotować na życie po wojnie. Ta grupa stworzyła projekty architektoniczne rozwoju Gdańska, Gdyni, części Liverpoolu" - wskazała McKane, dodając, że "to niesamowita historia, o której prawie nikt nie wie".

Według odnalezionych dokumentów, w otwarciu szkoły wziął udział sam wódz naczelny i premier rządu RP na uchodźstwie generał Władysław Sikorski, a jedną ze studentek była najstarsza córka marszałka Józefa Piłsudskiego, Jadwiga.

Liverpool jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii. (Fot. Thinkstock)

Trasa spaceru wiedzie także m.in. przez niepozorny dom przy Catherine Street pod numerem 35, gdzie znajdował się Klub Orła Białego, do którego wielu Anglików zapisywało się, chcąc brać udział w imprezach organizowanych przez polskich żołnierzy, a także liverpoolskie nabrzeże, na którym znajduje się tablica ku czci polskich marynarzy walczących w Bitwie o Atlantyk.

"Zrobiliśmy cztery wycieczki i to była dla nas próbka, żeby zobaczyć, czy to zdaje egzamin i czy podoba się ludziom, ale też po to, żeby to było dla nas samych motorem do tego, żeby dowiedzieć się więcej" - relacjonowała McKane, dodając, że "wiele osób było bardzo zaskoczonych, a te historie były dla nich zupełnie niespodziewane - trochę tak jak dla mnie, kiedy je odkrywałam".

Jak zaznaczyła, Merseyside Polonia planuje kontynuację projektu w przyszłości i organizację kolejnych spacerów, w tym dla zorganizowanych grup odwiedzających miasto.

Według najnowszych szacunków, w Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków i stanowią oni największą grupę narodową wśród cudzoziemców.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.02.2018
  GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama