Menu

Wstrząsające dane UNICEF. 652 dzieci zginęło w Syrii w 2016 roku

Wstrząsające dane UNICEF. 652 dzieci zginęło w Syrii w 2016 roku
Co najmniej 255 dzieci zginęło w 2016 r. w czasie, gdy przebywało w szkole lub w jej pobliżu. (Fot. Getty Images)
Co najmniej 652 dzieci zostało zabitych w Syrii w 2016 r., co czyni ten rok jak dotąd najgorszym dla dorastającego pokolenia w tym kraju - zaalarmował dzisiaj w raporcie Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.
Reklama

UNICEF przekazał, że siły wspierające prezydenta Baszara el-Asada, przeciwnicy syryjskiego reżimu, jak również sojusznicy obu stron konfliktu pokazali "bezwzględny brak szacunku dla zasad prawa wojennego", nieustannie atakując szkoły, szpitale, place zabaw, parki i domy.

Według ONZ, co najmniej 255 dzieci zginęło w 2016 r. w czasie, gdy przebywało w szkole lub w jej pobliżu; 1,7 mln dzieci z kolei nie uczęszczało w ubiegłym roku do szkoły w ogóle.

Jak czytamy w raporcie, słabnący dostęp do opieki medycznej w Syrii oraz coraz mniej skuteczne mechanizmy udzielania pomocy prowadzą do tego, że wiele dzieci zmuszanych jest do pracy, wczesnych małżeństw lub uczestniczenia w walkach. UNICEF podaje, że w ubiegłym roku 851 dzieci zostało wcielonych w szeregi ugrupowań zbrojnych, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 2015 r.

UNICEF opublikował raport na dwa dni przed szóstą rocznicą wybuchu pokojowych demonstracji antyrządowych w Syrii, które przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją - zauważa agencja Associated Press.

W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

  Komentarze


  • Ftra
   13 marca 2017, 10:57

   O co oni właściwie walczą w tej Syrii? Sami sobie problemy stworzyli to niech teraz je naprawiają. Wysyłają tam wojska z różnych państw i nikt nie daje sobie rady z "maluczkich krajem.Ja Nie kapisz o co w ogóle biega?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama