World Cup in ski jumping: Kraft is the best again in Ruka, Zyla on 21st place

Kraft odniósł 32. zwycięstwo w karierze i 100. raz stanął na podium zawodów Pucharu Świata. (Fot. JUSSI NUKARI/Lehtikuva/AFP via Getty Images)
Stefan Kraft won the Ski Jumping World Cup competition in Ruka, Finland. The Austrian also won on Saturday, the season opener. The best Pole, Piotr Zyla, took 21st place on Sunday.

Kraft był wczoraj poza zasięgiem rywali. Drugiego Austriaka Jana Hoerla wyprzedził aż o 22,6 pkt. Trzecie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger.

30-letni Kraft to m.in. dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli. Najlepszy w klasyfikacji generalnej PŚ był w sezonach 2016/17 i 2019/20. Obecny cykl zaczął w doskonałym stylu. Dwukrotnie skoczył 148,5 i zgromadził łączną notę 363,5 pkt. Tylu punktów na dużym obiekcie nie uzyskał nikt wcześniej. Po drugim skoku dwóch sędziów dało mu maksymalną notę 20 pkt.

Hoerl skoczył 144,5 i 145 m, a Wellinger 143,5 i 146.

Polacy, tak jak w sobotę, byli tylko tłem. Fatalnie w wykonaniu biało-czerwonych wypadły już kwalifikacje. Odpadało w nich tylko czterech z 54 zawodników i w tym gronie znalazło się dwóch podopiecznych trenera Thomasa Thurnbichlera - Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł.

Polacy nie znaleźli się nawet w pierwszej 20-tce, bo Piotr Żyła zajął dopiero 21. miejsce... (Fot. Getty Images)

Pierwszą rundę przebrnęli natomiast tylko Żyła i Dawid Kubacki, którzy skoczyli, odpowiednio, 135,5 i 129,5 m. W finale aktualny mistrz świata uzyskał 131 m, co dało 21. lokatę. Kubacki w drugiej próbie osiągnął 130 m i zajął 23. miejsce.

Po pierwszej serii odpadł 35. Paweł Wąsek.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kraft o 70 pkt wyprzedza drugiego Niemca Piusa Paschkego. Kubacki zajmuje 19. miejsce.

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy, którzy nieznacznie wyprzedzają Austrię. Polska plasuje się dopiero na ósmej pozycji.

Kolejne zawody odbędą się w norweskim Lillehammer 2 i 3 grudnia.

Skoki narciarskie: "Czuć już ekscytację przed startem sezonu"

PŚ w skokach: Austriak Kraft wygrał inauguracyjny konkurs w Ruce, 21. miejsce Kubackiego