World Cup in ski jumping: Eighth place for Zniszczeł, victory for Kos and a setback for Kraft

Słoweniec Lovro Kos zajął pierwsze miejsce we wczorajszym konkursie. (Fot. Julia Piątkowska/X/@SkokiPolska)
Aleksander Zniszczol was eighth, Maciej Kot 33rd, Kamil Stoch 36th, Piotr Zyla 37th and Paweł Wasek 41st in Friday's ski jumping World Cup competition in Lahti, Finland. Slovenian Lovro Kos won. Overall leader Austrian Stefan Kraft did not advance to the second round.

Zniszczoł skoczył 124,5 m i 126,5 m, dzięki czemu zgromadził 242,4 pkt. Kot uzyskał 119 m i 106,5 pkt, Stoch - 114 m i 104 pkt, Żyła - 117,5 i 103 pkt, a Wąsek - 115 m i 100,2 pkt.

Zniszczoł piąty raz w sezonie znalazł się w czołowej dziesiątce zawodów PŚ.

Kos oddał skoki na odległość 127 m i 134 m, co dało mu 262,5 pkt. Drugi był Andreas Wellinger. Niemiec stracił do zwycięzcy 5,4 pkt po skokach na 129,5 m i 126,5 m. Trzecie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, który skoczył 127 m i 131 m. Japończyk wywalczył łącznie 254,9 pkt.

Po pierwszej serii prowadził Norweg Marius Lindvik, lecz ostatecznie ukończył rywalizację tuż za podium.

Kos odniósł drugie zwycięstwo w sezonie. Poprzednim razem triumfował 10 lutego w Lake Placid.

Natomiast Kobayashi 64. raz w karierze stanął na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata i w klasyfikacji wszechczasów zajmuje 10. miejsce po tym względem. Wczoraj wyprzedził swojego rodaka Noriakiego Kasai i Austriaka Andreasa Wellingera, którzy 63 razy byli w czołowej trójce.

Do drugiej serii nie awansował 51-letni Noriaki Kasai. Doświadczony Japończyk skoczył 117,5 m i uplasował się na 38. pozycji. Wielką wpadkę zaliczył Kraft, który uzyskał zaledwie 105 m i zajął dopiero 49. miejsce.

Pomimo niepowodzenia Kraft w klasyfikacji generalnej ma 209 pkt przewagi nad drugim Kobayashim i 288 pkt nad trzecim Wellingerem. Najlepszy z Polaków jest Zniszczoł, który z dorobkiem 276 pkt zajmuje 23. miejsce.

Dzisiaj o godzinie 16:15 (czasu polskiego) na skoczni Salpausselkae odbędzie się konkurs drużynowy. Biało-Czerwoni wystartują w składzie: Żyła, Kot, Stoch i Zniszczoł.