Menu

"Wolne sądy!". Wielkie protesty w obronie sądownictwa

Ludzie protestowali w wielu polskich miastach. (Fot. Getty Images)
Tysiące osób protestowały wczoraj przeciw proponowanym przez PiS reformom sądownictwa. Ludzie manifestowali w wielu miastach, a do najważniejszych wydarzeń doszło w Warszawie.
Reklama

Wieczorem zgromadzili się przy siedzibie Sądu Najwyższego na placu Krasińskich, gdzie zapłonęły świece. Część trzymała w rękach flagi biało-czerwone i unijne. Zgodnie z prośbą organizatorów, nie mieli ze sobą transparentów.

Przed godz. 22:00 przed SN odegrano polski hymn, po czym zgromadzeni unieśli do góry świece i zaczęli skandować: „wolne sądy”. Na koniec ustawili świece dookoła budynku SN.

Rzecznik warszawskiego ratusza napisał na Twitterze, że przed SN było aż 17 tys. osób. Kilka godzin wcześniej twierdził z kolei, że na wczorajszej manifestacji opozycji przed Sejmem było "ponad 10 tysięcy osób; w szczytowym momencie kilkanaście tysięcy". 

W nocy z piątku na sobotę Senat bez poprawek poparł nowe ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

 

  Komentarze


  • Wolny
   17 lipca 2017, 07:59

   Prawica niszczy europe. Nie dajmy sie . Tlumoki z prawej strony nie wiedza czym jest europa i dlaczego powstala unia europejska.

  • Ignacy
   17 lipca 2017, 08:04

   kolejny żalosny artykuł londynka-ogromny protest,to protest,w porywach 4,5tys?w Polsce-może na mokrej wyspie?
   garść żałosnych chamow,z gangsterskich najcześciej ukladow,boi się ze będzie uczciwie!!!!!!!!!
   nie wciskajcie postsowieckiej propagandy,oklamywanym rodakom,poza Polską!!!!!

  • Tomek
   17 lipca 2017, 08:30

   Widać, że ci odcięci od żłoba mają na bakier z logiką. Cóż, takie są reguły gry w przyrodzie, że silniejszy czyli zwycięzca ustanawia reguły. Tak to się dzieje od zawsze i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.
   Pzdr.

  • Dari
   17 lipca 2017, 08:33

   Z tymi wielkimi protestami to lekka przesada. Proszę nie uprawiajcie taniej polityki na Londynku

  • I znowu klamia
   17 lipca 2017, 08:54

   Jakie wielkie??? Cos kolo 5 tys???

  • Pis
   17 lipca 2017, 09:07

   Kaczynski jest dyktatorem i zabytkiem poprzedniej epoki komunistycznej. Taki stary swir z zapedami futhera. Zrobil czystki we wszystkich resortach lacznie z podporzadkowaniem prasy i telewizji, policji, trybunalu konstytucyjnego, a teraz podporzadkowuje sobie sady i prawnikow. Szach mat niepodlegla Polsko. Teraz jestes posluszna kaczynskiemu i klerowi. To miejsce stalo sie tak toksyczne ze Polacy masowo migruja do innych krajow. Dobra zmiana?!

  • Czytelnik
   17 lipca 2017, 10:05

   W końcu PIS zrobi porządek ze skorumpowanym sądownictwem. A tak swoją drogą przeciw czemu "społeczeństwo" tak protestuje, za czym postuluje - za liberalnymi sądami dającym przyzwolenie na działanie złodziejom, bandytom, mordercom, oszustom i całego tego bydła wyrosłego na gnoju liberalizacji?? - bo przecież żyjemy w "wolnym" świecie i każdy ma prawo żyć tak jak mu się podoba (oczywiście poza tymi, którzy nie zgadzają się z hasłami o równości ("pedofil też człowiek"), wolności ("morderca też ma prawo sobie spokojnie żyć") i braterstwie (na siłę: kochajmy muzułmanów (bo oni też nas "kochają").

  • Czytelnik
   17 lipca 2017, 22:39

   to juz zapomnieliscie jak jeden z Kaczynskich nazwal emigrantow w UK nieudacznikami??? Dla odświeżenia nieudaczniki : https://www.gopetition.com/petition/10263.html

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.02.2018
  GBP 4.723 złEUR 4.181 złUSD 3.401 złCHF 3.625 zł

  Sport


  Reklama