Menu

Wolne na wizytę do GP. Rekordowo długie kolejki do lekarza

Wolne na wizytę do GP. Rekordowo długie kolejki do lekarza
Kolejki do GP w Wielkiej Brytanii wydłużają się... (Fot. Thinkstock)
Oczekiwanie na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu jest coraz dłuższe. Wyspiarze, aby skonsultować się z GP, muszą brać urlop - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis Populus, którego wyniki publikuje dzisiejszy dziennik "The Telegraph".
Reklama

Rośnie liczba pacjentów, którzy zmuszeni są do wykorzystywania swojego urlopu, aby udać się do lekarza, choć rząd zobowiązał się do zmiany czasu przyjęć w przychodniach od 8:00 do 20:00.

Resort zdrowia obiecywał, że każdy będzie mógł skonsultować się z lekarzem rodzinnym wieczorem i w weekend do 2019 roku. Badanie pokazuje jednak, że sytuacja się pogarsza, a powodem jest deficyt lekarzy.

Ankietę przeprowadzono wśród tysiąca dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, z których 50% musiało wziąć dzień wolny, aby udać się z dziećmi na wizytę do lekarza. W zeszłym roku takich osób było 41%. Z kolei 42% opuszczało pracę, aby pójść do GP we własnej sprawie, w zeszłym roku takich pacjentów było 34%.

10% pytanych stwierdziło, iż byliby w stanie zapłacić, aby przyspieszyć wizytę w przychodni. Jednocześnie pacjenci raczej niechętnie odnoszą się do pomysłu „wizyt wirtualnych”. 78% ankietowanych woli konsultacje w cztery oczy. 68% uważa, że spotkania z lekarzem w sieci są miej bezpieczne.

Rząd obiecał niedawno, że NHS zatrudni dodatkowych 5 tys. medyków do pracy w przychodniach do 2020 roku. Tylko w 2016 roku jednak z pracy GP zrezygnowało 1 200 lekarzy.

Każda osoba mieszkająca w Wielkiej Brytanii powinna być zarejestrowana u lekarza rodzinnego, zwanego w skrócie GP, czyli General Practitioner

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.01.2018
  GBP 4.706 złEUR 4.183 złUSD 3.419 złCHF 3.543 zł

  Sport


  Reklama