Wlodarczyk in a class of her own nminated to best atleths title

Czy Włodarczyk zostanie lekkoatletką roku? (Fot. Getty Images)
Anita Wlodarczyk of Poland final in race for the best atlets title IAAF.

Włodarczyk, mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem otrzymała największą liczbę głosów wśród kobiet w konkurencjach rzutowych w pierwszej turze głosowania na lekkoatletów roku IAAF.

Polka 1 sierpnia podczas 3. Lekkoatletycznego Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej we Władysławowie uzyskała rekordowy rezultat - 81,08 m. Została pierwszą kobietą, która przekroczyła granicę 80 metrów. Poprzedni najlepszy wynik również należał też do niej - 79,58 m.

27 sierpnia w Pekinie wywalczyła złoty medal mistrzostw globu - 80,85 m. Poza tym wygrała wszystkie zawody, w których w tym roku startowała.

Dibaba 17 lipca wynikiem 3.50,07 ustanowiła rekord świata w biegu na 1500 m w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Holenderka Schippers, która jeszcze wiosną nie wiedziała, czy nie zostanie przy uprawianym od wielu lat siedmioboju, w Pekinie sięgnęła po srebro na 100 m (10,81) i złoto na 200 m (21,63).

Finałową szóstkę (trzech mężczyzn i trzy kobiety), która powalczy o nagrodę IAAF World Athlete of the Year wybiera zespół międzynarodowych ekspertów. Nazwiska zawodników poznamy w środę. Z tego grona Rada Międzynarodowej Fundacji Lekkoatletyki wybierze lekkoatletę i lekkoatletkę roku.