Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Burger King ucieka od podatków

Burger King ucieka od podatków
Burger King to już kolejna amerykańska spółka, która zdecydowała się na przeniesienie centrali za granicę (Fot. Getty Images)
Sieć fast foodów Burger King jest kolejną amerykańską firmą, która chce wyprowadzić swą centralę za granicę, co umożliwi jej płacenie niższych podatków. Wzbudza to wielkie kontrowersje w USA, gdzie pojawiają się zarzuty braku korporacyjnego patriotyzmu.
Reklama
Reklama

Burger King, druga co do wielkości w USA restauracyjna sieć specjalizująca się w hamburgerach, oficjalnie ogłosił porozumienie ws. połączenia z kanadyjską siecią kawiarni szybkiej obsługi Tim Hortons. W wyniku transakcji, szacowanej na około 11 mld USD, ma powstać trzecia co do wielkości na świecie firma w sektorze tzw. fast food, mająca 18 tys. restauracji w 100 krajach.

Ogłoszenie fuzji było oczekiwane już od jakiegoś czasu i wywoływało w USA ogromne kontrowersje. Centrala nowej spółki powstałej w wyniku połączenia ma się bowiem znajdować w Kanadzie, gdzie podatki korporacyjne są znacznie niższe niż w USA. Spółka o tym nie mówi w swym komunikacie, ale w USA komentatorzy nie mają wątpliwości, że to właśnie niższe podatki są powodem ulokowania centrali nowej spółki w Kanadzie.

Dziennik "Washington Post" dodaje, że decyzja mogła być też niezbędna, by przekonać kanadyjskie władze do zgody na fuzję z siecią Tim Hortons. Ottawa mogłaby zablokować umowę, gdyby uznała, że nie leży ona w interesie Kanady.

Burger King, którego roczne dochody w 2013 roku szacowano na 11,4 mld USD, to już kolejna amerykańska spółka, która zdecydowała się na przeniesienie centrali za granicę w celu znaczącego obniżenia obciążeń podatkowych.

USA są krajem o najwyższych podatkach korporacyjnych wśród 34 wysoko rozwiniętych państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wynoszą one ponad 35 proc., na co składają się federalne, stanowe i inne lokalne obciążenia podatkowe. Dla porównania - w Kanadzie wynoszą one 26 proc.

Najniższe podatki płacą przedsiębiorstwa w Irlandii (12,5 proc.), co przyciąga na wyspę wiele zagranicznych firm.

Według "WP", ponad 70 amerykańskich firm wyprowadziło się za granicę od początku lat 80., z czego ponad połowa w ostatnich dziesięciu latach. Wywołało to debatę na temat konieczności reformy systemu podatkowego w USA.

"Nie chcemy, by ten trend narastał" - oznajmił w ubiegłym miesiącu prezydent Barack Obama.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama